Jaskinia w Kletnie

Sobota, 9 maja 2015 r. - cel wycieczki TOZD: Kletno w tym Jaskinia Niedźwiedzia, Muzeum Ziemi i nieczynna kopalnia uranu. Poranny Dzierżoniów  powitał nas plejadą "płynących" po niebie balonów, uznaliśmy to za atrakcyjną zapowiedź czekającego nas dnia.
KLETNO - miejscowość zdobyła sławę dzięki przypadkowo odkrytej jaskini w trakcie pozyskiwania marmuru w tutejszym kamieniołomie w 1966 roku. Wkrótce okazało się, że jest to największa jaskinia w Sudetach w Masywie Śnieżnika. Nazwę swą zawdzięcza od znalezienia w jaskini kości niedźwiedzia jaskiniowego. W trakcie badań paleontologicznych okazało się, że z jaskini korzystały również lwy i hieny jaskiniowe a "trochę" później także niedźwiedzie brunatne, wilki, lisy, itp. Jaskinia stanowi główną atrakcję turystyczną woj. dolnośląskiego na ziemi kłodzkiej. Dzisiaj udziela schronienia jedynym żywym stworzeniom... nietoperzom. Mieliśmy okazję podziwiać jednego śpiocha wiszącego u "sufitu", a drugiego (od dawna nieżywego) zatopionego w nacieku, który barwą i resztką swego ciała przypominał diamencik błyszczący ostatnim blaskiem w kalcytowym podłożu. Piękna, czaru i magii tego miejsca nie można oddać słowami. Obowiązkowo należy obejrzeć stalagmity, stalaktyty w kształcie makaronów, kotar i draperii, grzybów, jajek, kaskad. Dodatkowo te cudowne formy miały do kompletu wysublimowane barwy od mlecznej bieli poprzez żółcienie, brązy... sam szyk i elegancja.
W pobliżu jaskini znajduje się Muzeum Ziemi oraz nieczynna kopalnia uranu. W tym pierwszym obiekcie eksponowane są geologiczne skarby ziemi. Podziwiać można wszelkie minerały w czystej i obrobionej formie i kształtach, występujące w okolicach (kwarc, magnezyt, malachit, fluoryt,). Największą jednak atrakcją jest 38 skamieniałych jaj dinozaura - to jedyna taka kolekcja w Polsce. Wyeksponowane są również skamieniałe organizmy dawnych oceanów (np.: muszle amonitów, amonity spirytyzowane, odciski łap gadów, skamieniałe ryby). Niecodzienną oprawę muzeum stanowią sugestywne kopie przedstawicieli zaginionego świata epoki mezozoiku.
  Niemniej ciekawy i tajemniczy świat serwowała nam nieczynna kopalnia uranu. Oprócz piękna zamkniętego we wnętrzu matki ziemi, wiało grozą w poczynaniach człowieka, który je wykorzystywał. Omawiana kopalnia nosi miano - kolorowej, barwnej, ponieważ jest przeciwieństwem znanych czarnych kopalń węgla kamiennego. Tutaj mieni się od barw - od białej poprzez fiolety, czerwienie i brązy do "brudnych" ich odcieni. Warto powiedzieć, że w kopalni występuje 50 pierwiastków, które tworzą około 60 różnych minerałów, przybierających w naturze fantastyczne kształty w formie żył. Uran jest pierwiastkiem promieniotwórczym ale obecnie kopalnia jest  dla nas o "bezpiecznej mocy", za to mogliśmy wdychać radon, który pomaga  w schorzeniach dróg oddechowych.
Teren, który odwiedziliśmy dodatkowo uraczył nas przepięknymi krajobrazami, wiosennym słońcem i zielenią co przełożyło się na znakomite humory wszystkich wycieczkowiczów. Warto tu kiedyś wrócić, gdyż wspomniane obiekty szykują nowe atrakcje w formie nowych korytarzy w jaskini czy w kopalni, corocznie (w sierpniu) są też organizowane zabawy z nagrodami nawiązujące do pracy górników. Jest to jedyna w Europie impreza znana jako "Międzynarodowe mistrzostwa Polski w poszukiwaniu minerałów”.

Krystyna Nowak

Zobacz zdjecia w Galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2015