„Nieproszeni goście naszych pupili. Dlaczego powinniśmy się ich obawiać?”

Żyjąc „pod jednym dachem” z naszymi domowymi ulubieńcami często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą oni stanowić dla nas zagrożenie. Wiele chorobotwórczych organizmów jest w stanie przenieść się z psa czy kota na nas i odwrotnie. Możemy wyróżnić pasożyty i drobnoustroje
Zewnętrzne
Kleszcze mogą przenosić wiele chorób m.in. boreliozę objawiającą się u człowieka charakterystycznym rumieniem wędrującym na skórze, bólami głowy czy stawów.
Pchły mogą wywołać alergię na swoją ślinę u psów, zarażać tasiemcem oraz groźnymi drobnoustrojami (dżuma, wąglik). Nie przebywają one na psie cały czas - wskakują na psa z różnych zakamarków, aby pożywić się krwią, po czym szybko wracają na swoje miejsce bytowania. Oznacza to, że w danym momencie na zwierzęciu może nie być ich w ogóle lub być ich niewiele. Kupując preparat przeciwpchelny należy wspomóc jego działanie, sprzątając różne zakamarki domu.
Świerzb to choroba wywoływana przez mikroskopijne roztocza – świerzbowce. Drążą one tunele w skórze wywołując uporczywy świąd. Przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt oraz pośrednio przez ręczniki, ubrania. U ludzi wywołują zmiany skórne, które drapiąc rozprzestrzeniamy na inne miejsca.
Wewnętrzne
Tasiemce mają spłaszczone, znacznie wydłużone ciała, których fragmenty przypominają pestki ogórka czy ziarna ryżu. Ich zdolne do inwazji człony wydalane są z kałem do środowiska. Najczęściej dają objawy z przewodu pokarmowego. Zarazić się nimi można połykając przypadkowo pchłę i nie przestrzegając zasad higieny.
Nicienie to pasożyty obłego kształtu zasiedlające głównie przewód pokarmowy, jednakże ich larwy mogą „podróżować” w inne miejsca naszego ciała dając objawy charakterystyczne dla zajmowanego narządu. Do nicieni zaliczamy glisty. Zarazić się nimi można nie myjąc rąk przed posiłkiem po kontakcie z psem czy kotem, gdyż jaja często znajdują się na sierści nieodrobaczanych zwierząt. Ryzyko zarażenia możemy zminimalizować sprzątając odchody psów i kotów oraz odrobaczając je regularnie co 3 miesiące.
Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pasożyta Toxoplasma gondii, a zarazić się nim możemy od kotowatych, z pokarmem oraz jedząc niedogotowane (niedosmażone) mięso. U zdrowych ludzi rzadko daje objawy, jednakże może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Aby nie doszło do zarażenia, kobieta w ciąży nie powinna mieć kontaktu z surowym mięsem (myć ręce przed każdym posiłkiem) oraz powinna być wyręczana w sprzątaniu kociej kuwety, którą co kilka dni należy wyparzać lub dezynfekować.
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźna zwierząt, mogącą przenieść się na człowieka. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez pogryzienie. W takim przypadku należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem, uzyskać dane właściciela i zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie (o ile to możliwe) oraz udać się do lekarza. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, dlatego należy szczepić psa między trzecim, a czwartym miesiącem życia, później co rok.  Poza tym nie wolno zbliżać się do dzikich zwierząt – żywych i padłych, ani lekceważyć pokąsania. Może to kosztować życie!
Gabriel Oracz
<-- powrót do Wydarzeń 2015


Nieproszeni goście naszych pupili... (14.05.2015)