O czym konsument winien wiedzieć?

  Czwartkowe spotkanie  Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej w pensjonacie przy ul Mickiewicza,  22 stycznia 2015 roku było bardzo edukacyjne.
Na wstępie Pani Agnieszka Idziak – powiatowy rzecznik konsumentów omówiła najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone z dniem 25 grudnia 2014 roku ustawą o prawach konsumenta.

Najważniejsze zmiany to:

  • Obowiązek przedsiębiorców do udzielania pełnych informacji na temat oferowanego towaru czy usługi.
  • Prawo konsumenta do żądania od samego początku procesu reklamacji jednego z czterech roszczeń:

-  naprawy towaru,

-  wymiany towaru,

-  obniżenia ceny,

-  odstąpienia od umowy (w przypadku, gdy wada jest istotna).

  • Wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstw z 10 do 14 dni.
  • Konieczność uzyskania przez przedsiębiorcę wyraźniej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności wykraczające poza uzgodnione wynagrodzenie z umowy sprzedaży.

Uczestnicy skierowali też szereg pytań, na które Pani Rzecznik udzieliła odpowiedzi, wskazała też możliwość bezpośredniej konsultacji w Biurze Rzecznika w Starostwie Powiatowym przy ul. Świdnickiej 38, p.4.

W dalszej części spotkania Pani Monika Wilkos uczyła nas czytać etykiety. Skrót wykładu poniżej.

Nieustannie wzrasta świadomość wpływu sposobu żywienia na nasze samopoczucie, zdrowie. Jako konsumenci chcemy mieć dostęp do obiektywnych informacji dotyczących jakości produktu, jego składu i wartości odżywczych. Rynek produktów spożywczych jest bardzo różnorodny. Producenci prześcigają się w projektowaniu opakowań w celu zdobycia zainteresowania nim konsumenta. Dodatkowo w celu podwyższenia sprzedaży, producenci wykorzystują reklamy, spoty telewizyjne, w których zapewniają nas o najwyższej jakości oferowanego produktu, że spełni nasze oczekiwania smakowe estetyczne i zdrowotne. Czy tak jest naprawdę? Czy wartość odżywcza i zdrowotna jest na najwyższym poziomie?

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, wszystkie potrzebne informacje powinniśmy znaleźć na etykiecie produktu. Niestety nie każdy z nas potrafi je umiejętnie interpretować.

Jednym z podstawowych warunków jakie musi spełnić produkt to jego świeżość. W tym celu producenci zamieszczają na etykiecie dwie informację ''spożyć przed'' lub ''spożyć do''. Pierwsza informacją dotyczy produktów trwałych takich jak np. kukurydza w puszce, oznacza iż po upływie wskazanego terminu produkt traci w pewnym sensie swoje walory, dotyczyć konsystencji, smaku, barwy. ''Spożyć do'' informuje iż po upływie danego terminu, produkt nie nadaje się do spożycia i może być groźny dla naszego zdrowia. W ten sposób znakowane są np. produkty nabiałowe.

Czytając skład produktu na etykiecie, należy pamiętać, że składniki w nim zawarte podawane są w kolejności ich występowania, począwszy od tych dodawanych w największych ilościach.  Na etykiecie znajdziemy również oznakowanie graficzne żywności np. ekologicznej, napromieniowanej, wolnej od GMO, bezglutenowej, pochodzenia polskiego. Producenci chcąc skłonić nas do kupna ich wyrobu często umieszczają na opakowaniu produktu różne zdrowe slogany np. ''bez cukru'', mimo że nie występuje on w wymienionych składnikach produktu, nie oznacza to jeszcze, że produkt cechuje jakaś wyjątkowa wartość odżywcza. Często jest on ukryty pod innymi nazwami : glukoza, sacharoza, syrop maltozowy, skrobiowy itd. Producenci od grudnia 2014 mają również obowiązek wyszczególniania na etykietach najczęstszych alergenów (zboża zawierające gluten, jaja, ryby itd) .

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2007 roku, które wprowadza Dobrowolny System Znakowania Wartością Odżywczą GDA, konsument może w przejrzysty sposób sprawdzić % dzienne wskazanie spożycia: tłuszczu, białek, cukrów, sodu i kcal dla dorosłego zdrowego człowieka. System znakowania wartością odżywczą ma na celu zapobiegania rozwojowi nadwagi i otyłości. W celu przybliżenia moim słuchaczom tematu, sfotografowałam 5 grup produktów spożywczych i porównałam informacje znajdujące się na etykiecie pod względem wartości odżywczych i zdrowotnych.  Na zakończenie cenna uwaga : wybierając się na zakupy, powinniśmy kierować się prostymi zasadami, Im krótszy i bardziej zrozumiały skład tym produkt jest zdrowszy.

Monika Wilkos  

<-- powrót do Wydarzeń 2015


Uczymy się czytać etykiety produktów (22.01.2015)