Spacerkiem po powiecie - Sieniawka, Słupice ... 22.06.2015

Najbardziej aktywni członkowie TOZD stawili się w dniu 22.06.2015 na planowany spacerek po powiecie. Mimo niepewnej pogody, która zdecydowała przywitać nas deszczem, odjechaliśmy do Sieniawki, Słupic i Jaźwiny oswajać teren. Jak zwykle niezawodna pani przewodnik Grażynka Biernat sypnęła ciekawymi wiadomościami historycznymi, obyczajowymi i przyrodniczymi. Wszyscy razem i każdy z osobna czuł się zaskoczony atrakcyjnością w/w wiosek.
SIENIAWKA - oddalona  od Dzierżoniowa o 10 km wieś, datowana na powstanie w XIV w. Atrakcją miejscowości jest zachowany dwór rycerski z XVII w. będący przebudową grodu obronnego z XIV w. Budynek powstał w 1678 r. jest 1.piętrowy (dziś  własność prywatna) i prezentuje przepiękną architekturę szachulcową, po stronach szczytowych wyposażony w tzw. naczółki na dachach, a on sam (dach) jest kryty gontem. Główne wejście do budynku (drewniany portal z monogramem  MRA IPS (inicjały fundatora) prowadzi przez zwodzony  most (raczej mostek ) nad byłą fosą.
Dawniej w  bezpośrednim sąsiedztwie dworu były 2 majątki ziemskie (...). Na prawdziwy podziw i równocześnie głęboki żal zasługuje  jedna z obór. Na pierwszy rzut oka budynek nie przyciąga w żaden sposób uwagi, gdyż jest smętną ruiną. Jednakże my zostaliśmy świadomie poprowadzeni przez p. przewodnik do wejścia w jego podwoje. Ku naszemu zaskoczeniu ujrzeliśmy prawdziwy majstersztyk inżynierii budowlanej…. w ostatnim jego tchnieniu.

W  Sieniawce na uwagę zasługuje również XVIII w. kościółek o typowej wiejskiej zabudowie. W jego pobliżu znajduje się kapliczka z figurą św. Nepomucena w niecodziennym, rzadko spotykanym wizerunku tj. z palcem przyłożonym do ust (symbol tajemnicy spowiedzi).  Spacerkiem doszliśmy nad staw trzcinowy, który latem służy nie tylko mieszkańcom naszego powiatu.
Jest to obszar należący do projektu „Natura 2000". Ów teren  serwuje nie lada atrakcje: są tu stanowiska lęgowe rzadkich ptaków, 13 gatunków zwierząt chronionych, żeremia bobrów, bardzo rzadka popielica. Wiosną i jesienią ofiaruje się jako miejsce wypoczynkowe dla przelotowego ptactwa. Z dziedziny fauny: podziwiać można grążele, narcyza wodnego, pałkę wodną, a w głębinach wód - amura i szczeżuję. Niestety i tutaj obecność człowieka nie koniecznie sprzyja temu akwenowi.
SŁUPICE. Droga do Słupic była wyjątkowa,  zaświeciło  słońce, które dopieszczało nas do końca wycieczki. Na szlaku spotkaliśmy wiele drzew czereśniowych, poziomek i  jagód. Teren ten porasta unikalna roślinność (bluszcz, paproć). Są tu też złoża serpentynitu i magnezytu.  Polsce występują tylko na tym terenie (Słupice, Broszowice, Wiry i Wirki). Spotkać też można na kamienie półszlachetne, w tym najpopularniejszy nefryt.  Nieczynny kamieniołom spełnia funkcje rekreacyjne.
Słupice to jedna z najstarszych wsi na terenie Dolnego Śląska (dostępne zapiski pochodzą z XII w.)   tzw. słowa pisane mówią, iż w 1400 r. istniał we wsi kościół. Obecny przybytek sakralny pochodzi z XIX wieku i jest konsekwencją przebudowy tego pierwotnego. Z tego ostatniego zachowała się polichromia na oryginalnym stropie przedstawiająca prawdy wiary. Na murach kościółka zobaczyć można epitafia nagrobne z XVI XVII w.  wyobrażające – rycerzy w oryginalnej zbroi, a także małych dzieci.  W Słupicach rosną przepięknej urody dęby (jeden z nich jest pomnikiem przyrody), spore ilości lip, które właśnie kwitły i słodko pachniały.
JAŹWINA – wieś długa, widać, że mieszkańcy dbają o swoje obejścia. Na uwagę zasługuje kościół oraz droga, która wymaga remontu.
    Podsumowując – spacerek po powiecie był jak zwykle udany. Po raz kolejny naładowaliśmy się pozytywnymi wrażeniami, uzupełniliśmy swoją wiedzę o naszej małej ojczyźnie i przypomnieliśmy sobie  smaki dzikich czereśni i leśnych poziomek. Wakacje tuż, tuż zatem wybierzmy się indywidualnie na spacery po powiecie, warto.

Opracowała : Krystyna Nowak

Zobacz zdjęcia w Galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2015