Pasje Waldemara Łysiaka
Tematem mojego kolejnego wykładu dla TOZD był – „ Niezwykły człowiek – pasje Waldemara Łysiaka”. Przebogata twórczość autora kilkudziesięciu pozycji książkowych trudna jest do omówienia w ciągu jednej prelekcji. Dlatego skupiłem się na najważniejszych, moim zdaniem, publikacjach Łysiaka, siłą rzeczy odsyłając słuchaczy po szczegóły do innych jego książek. Waldemar Łysiak, z wykształcenia architekt i kustosz sztuki, a zamiłowania bibliofil i pisarz to niezwykle ciekawa postać współczesnej polskiej literatury. Można się zakochać w jego pisaniu, można je znielubić ale nie można pozostać letnim wobec finezji słowa płynącej z jego utworów. Dla mnie jednym z najlepszych cyklów powieści Łysiaka są te osadzone w realiach polskich epoki końca I Rzeczpospolitej i napoleońskiego Empiru. Godne przeczytania są na pewno – „Szumańska ballada”, „Empirowy pasjans”, „Cesarski poker”, „Operacja „Szachista”, ale też późniejsze jak „Napoleonida”, „Talleyrand” czy „Życie erotyczne księcia Józefa”. Czytelników najbardziej za polskie serce chwytają – pierwsza powieść Łysiaka – „Kolebka” oraz „Milczące psy”. Warta polecenia jest również jego „trylogia heroiczno- łotrzykowska” – „Dobry”, „Konkwista” i „Najlepszy” , dla których suplementem jest wydany dużo później :”Najgorszy”. Oczywiście najwięcej Łysakowskiego smaku i żonglerki słownej przynoszą jego książki oparte o dzieła sztuki lub słynnych historycznych bohaterów – „MW”, „Wyspy zaczarowane”, „Wyspy bezludne”. Godne polecenia są także cudowne „samograje” – „Cena”, Kielich”, „Statek” , „Francuska ścieżka”.
Odrębna dziedziną, o której prelegent tylko wspomniał, są dzieła Łysiaka stricte odnoszące się do sztuki – „Malarstwo białego człowieka” czy uzupełnienie – „Malarstwo biało-czerwone”.
Kontrowersje i spory powodują najnowsze dokonania Łysiaka, publicystyka polityczna czasów najnowszych. Zaczyna ten cykl „Stulecie kłamców”, której rozwinięciem jest „Rzeczpospolita kłamców – salon”. Uzupełnienie i dokończenie ocen Łysiaka znaleźć można w „Alfabecie szulerów” i „Mitologii świata bez klamek”.
W ostatnich latach Łysiak napisał bardzo ciekawego „Lidera” a także cykl opowiadań o przedpiastowskich władcach ziem polskich, a także cykl…bajek dla dzieci.
Trudno powiedzieć czym jeszcze zaskoczy nas ten niezwykle utalentowany i płodny polski pisarz.
Janusz Maniecki