Polacy w epoce napoleońskiej - między Francją a Rosją

Temat: "Polacy w epoce napoleońskiej - między Francją a Rosją" bardzo ciekawie rozwinął w czasie spotkania  24 kwietnia 2013  mgr Janusz Maniecki, dodając "smaczki" historyczne o wielu ludziach i sytuacjach tamtych czasów  więcej ... Nie brakło też opowieści o: carycy Katarzynie, carze Aleksandrze, Adamie  Czartoryskim, Józefie Wybickim, Księciu Józefie Poniatowskim, Janie Henryku Dąbrowskim i wielu innych.
W dążeniu do odzyskania państwowości polskiej nadzieją dla Polaków,  była rewolucja we Francji, do której negatywnie odnosiły się mocarstwa rozbiorowe. Utworzone  w 1807 roku Księstwo Warszawskie było jednak państwem niesuwerennym. Formalnie pozostawało w przymierzu z Francją, ale w rzeczywistości było całkowicie od niej zależne. Upadek Napoleona to również upadek Księstwa Warszawskiego. Mimo upadku Księstwa po 1815 roku nie było powrotu do sytuacji sprzed jego powstania.  Armia Księstwa Warszawskiego była jedyną, która pozostała przy boku Napoleona, wtedy, gdy odstąpili go wszyscy sprzymierzeńcy.
Trudno o jednoznaczny bilans epoki napoleońskiej związanej z państwem polskim, niewątpliwie nigdy dotąd nie zmieniło się w Europie i świecie tak wiele w tak krótkim czasie. Napoleon symbolizował jej sukces, był uosobieniem równości szans dla obywateli.
Napoleon przegrał, jako jednostka i władca Francji, ale zwyciężył jednak jako najwybitniejszy przedstawiciel swojej epoki, ale to już osobny temat na osobne spotkanie - zakończył mówca.

Zobacz zdjecia w galerii .

<-- powrót do Wydarzeń 2013