Wycieczka do Warszawy  18 – 19  maja  2013  (2)

Trasę zwiedzania wnętrz rozpoczęliśmy  od Galerii Owalnej podziwiając arrasy brukselskie z połowie XVI w. i portrety monarchów polskich, następnie przez Przedpokój przeszliśmy do Sali Wielkiej (Balowej). Jest to największa sala o pow. 321m kw., w czasach Stanisława Augusta służyła jako miejsce ceremonii dworskich, tu odbywały się uczty, bale, koncerty. Plafon – dzieło Marcella Bacciarellego, został współcześnie odtworzony. W Pokoju Marmurowym, który powstał w latach 1640-42 uwagę zwracają 22 portrety królów polskich, w tym portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym. Następna Sala Rycerska powstała wg koncepcji samego króla Stan.Augusta. Za Salą Tronową znajduje się Pokój Canaletta, gdzie król postanowił umieścić serię widoków Warszawy malowanych przez słynnego weneckiego malarza. W Kaplicy wystawione są regalia króla Stanisława Augusta i urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Przechodząc do prywatnych Apartamentów Króla zwiedziliśmy Sypialnię, Garderobę i Gabinet. Pokój Zielony służył Królowi Stanisławowi  jako salon wykorzystywany do spotkań z ministrami, Pokój Żółty pełnił funkcję małej sali jadalnej, tutaj odbywały się w latach 1771-1782 słynne obiady czwartkowe na które król zapraszał poetów, pisarzy i uczonych. Oglądaliśmy też  Salę Sejmu i Salę  Senatorską – miejsce, w którym w 1791r. uchwalono Konstytucję 3 Maja – rękopis tego dokumentu znajduje się w tym pomieszczeniu.

Następnym punktem programu pobytu w stolicy był spektakl w Teatrze „Rampa”. Podczas trzygodzinnego programu pn. ”Broadway Street – The  Show”  mieliśmy okazję słuchać wielkich przebojów światowego musicalu, którym towarzyszył taniec, gra świateł i cieni.
Wracając z teatru oglądaliśmy z okien autokaru, m.in.: Stadion Narodowy, Rondo De  Gaulle’a, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Plac na Rozdrożu.
Po zakwaterowaniu w hotelu „Atos” i posiłku  ruszyliśmy na wieczorny spacer po starej części stolicy. Przejście po Placu Piłsudskiego gdzie odbywają się uroczystości państwowe, chwila zadumy przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pamiątkowym krzyżem gdzie 2.VI.1972r papież Jan Paweł II odprawił słynną mszę, następnie trasa  wiodła przez  Krakowskie Przedmieście, obok Bramy  Uniwersytetu Warszawskiego gdzie studenci świętowali juwenalia. Widzieliśmy pomnik   Mikołaja Kopernika przed Pałacem Staszica, dom w którym miał sklep Stanisław Wokulski  -  literacki bohater „Lalki” B. Prusa. Po przejściu obok   Bazyliki św. Krzyża, kościołów, św. Anny i Sióstr Wizytek z pomnikiem ks. Kardynała S. Wyszyńskiego zobaczyliśmy Pałac Prezydencki z pomnikiem konnym księcia Józefa Poniatowskiego, pomnik Adama Mickiewicza, hotel Bristol  a także Barbakan i mury obronne - mieliśmy możliwość oglądania także wielu innych zabytkowych obiektów pięknie podświetlonych. Mimo  późnych  godzin wieczornych na ulicach stolicy było tłoczno i gwarno, bo wiele osób uczestniczyło w Nocy Muzeum –ogólnopolskiej akcji odwiedzania muzeów  nocą.


1 <-- poprzednia  strona  następna --> 3

<-- powrót do Wydarzeń 2013