Wycieczka do Warszawy 18 – 19 maja 2013 (3)
Po zasłużonym odpoczynku, w niedzielny poranek pojechaliśmy do Królewskich Łazienek, które są najpiękniejszym parkiem Warszawy. Zobaczyliśmy budynek Belwederu, pomnik Józefa Piłsudskiego przed wejściem do ogrodów, wykonaliśmy pamiątkowe fotografie przed pomnikiem Szopena i H.Sienkiewicza w parku oraz odbyliśmy romantyczny spacer alejkami wśród kwitnących bzów, różowych kasztanów i dywanów kwiatowych. Mieliśmy okazję wejścia do Pałacu na Wyspie – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. W klasycystycznych wnętrzach o starannie przemyślanym programie artystyczno-politycznym zgromadzone zostały dzieła sztuki wraz z najcenniejszą częścią królewskiej kolekcji obrazów. Latem w Pałacu odbywały się słynne obiady czwartkowe. My naszą konsumpcję ograniczyliśmy do kawy i słodkości w kawiarni parkowej. W obrębie Łazienek znajduje się budynek dawnych koszar skąd Piotr Wysocki z grupą kolegów rozpoczął Powstanie Listopadowe w 1830 r.
Jadąc w kierunku Pałacu Kultury i Nauki zatrzymaliśmy się przed gmachem Sejmu i Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej. Natomiast z tarasu widokowego najwyższego piętra P K i N, dzięki b. dobrej widoczności, oglądaliśmy rozległą panoramę stolicy, przy pomocy Pana Przewodnika można było zlokalizować miejsca i charakterystyczne obiekty Warszawy.
Zwiedzanie wojskowej części Cmentarza Powązkowskiego rozpoczęliśmy od refleksji przy Pomniku Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem w dn.10.IV.2010r. Idąc cmentarnymi alejkami co krok spotykaliśmy nagrobki z nazwiskami osób ze świata kultury, sportu znanych wszystkim: W.Siemiona, J.Machulskiego,Wł.Kopalińskiego, R.Kapuścińskiego, K.Skolimowskiej, K.Górskiego, Z.Religi, M.Kotańskiego, J.Kuronia, A.Hanuszkiewicza, W.Geremka, J.Tuwima, Z.Nałkowskiej, M.Berezowskiej oraz K.K. Baczyńskiego, który jest patronem naszej dzierżoniowskiej biblioteki.
Ostatnim obiektem zwiedzanym przez nas było Muzeum Powstania Warszawskiego założone w 1983r. jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego i otwarte w 2004r. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji. Wykorzystano najnowsze techniki audiowizualne, które pozwalają na interaktywne uczestniczenie w oglądaniu eksponatów. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed ponad 60 lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy. Wizyta w tym miejscu nastraja do przemyśleń i uznania bohaterstwa tych ludzi, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń, zachwyceni pięknem stolicy, zadowoleni z dobrze przemyślanej organizacji wycieczki i gotowi do następnych turystycznych eskapad. Sezon turystyczny 2013 przed nami…
2 <-- poprzednia strona KONIEC