Fabryka słów - Pilipiuk i inni...

5 czerwca 2014 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład na temat „Fabryka słów - Pilipiuk i inni...” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o literaturze popularnej, która bywa krytykowana i surowo oceniana. Uważana jest bowiem za zdegradowaną wersję literatury wysokiej.
Jest produkowana, a nie tworzona, należy do przemysłu kultury, a nie do sztuki. A jednak literatura popularna jest nie tylko zbiorem książek, jest strefą wolnego wyboru. W przestrzeni tej wypracowuje się opowieści o własnej codzienności i taktyki oporu wobec różnych dominacji i pouczeń, bo ważne jest nie tylko to, co ludzie czytają, lecz także to, jak to robią.
     Prelegentka mówiła o twórczości Andrzeja Pilipiuka, który napisał cykl utworów o Jakubie Wędrowyczu, który – jak mówi autor – jest człowiekiem zrealizowanym. Osiągnął stan bliski nirwanie. Nie dręczą go problemy egzystencjalne. Jest wolny od trosk materialnych. Nie ma żadnych kłopotów, a jeżeli jakieś się pojawią, nie ma oporów moralnych, utrudniających ich rozwiązanie. Kto by nie miał ochoty przebywać w takim błogostanie?
      Twórczość Katarzyny Grocholi to utwory zwracające uwagę na rzeczy w życiu ważne. Mówi ona o potrzebie miłości i o tym, że miłość jest najistotniejsza. Mówi, że ludzie potrzebują siebie i że mogą sobie dużo ofiarować, że mogą się wspierać.
     Marek Krajewski stworzył cykl utworów o Eberhardzie Mocku, który ściga morderców w przedwojennym Wrocławiu. Zawsze zmierza do tego, żeby wymierzyć sprawiedliwość. Jest sybarytą, który „smakuje” życie, ale sam często postępuje niezgodnie z zasadami,  wbrew prawu. Musi tak działać, by być skutecznym. Drugim bohaterem jego utworów jest Breslau – miasto pokazane ciekawie i bardzo realistycznie, z pasją historyka -  regionalisty.
     Utwory Katarzyny Enerlich to ciekawe opowieści o ludziach, o prowincji, o życiu, o Mazurach. We wszystkich swoich utworach pisarka przekonuje, że najważniejsze to mieć w życiu miejsce, w którym będzie się robiło rzeczy naprawdę potrzebne, miejsce, w którym marzenia przemienią się w dotykalną rzeczywistość. I zawsze ważne jest, by pozostać wiernym sobie i zasadom, ważne jest, by pozostać człowiekiem.
     Literaturę popularną czyta się szybko, ale nie jest prawdą, że nic po czytaniu nie zostaje. Wszystko zależy od czytelnika i od tego, jak czyta.
JM

Zobacz zdjęcia w galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014