Ile płacisz za przesądy?

W dniu 9 października 2014 roku w Pensjonacie przy ulicy Mickiewicza odbyło się kolejne spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Tematem wykładu wygłoszonego przez psycholog Ewę Starzycką było pytanie: „Ile płacisz za przesądy?”
Słuchacze zostali zapoznani z przyczynami emocjonalnymi i społecznymi powodującymi wzrost zapotrzebowania na przesądy i kierowania się nimi w codziennym życiu.
Podawane przykłady przesądów zakorzenionych w naszej kulturze pozwoliły obecnym zweryfikować własne doświadczenia i zobaczyć nieracjonalność podejmowanych działań wynikających z wiary w nie. Choć zdajemy sobie sprawę, że wstawanie lewą nogą, przebiegnięcie kota przez drogę, którą podążamy czy stłuczenie lusterka nie ma najmniejszego wpływu na to, co nas spotka, to jednak u wielu z nas rodzą one niepokój i niepewność. W dzisiejszym świecie ceniącym naukę, logikę i racjonalizm wiara w przesądy ma się całkiem nieźle.
Okazuje się, że zainteresowanie mediów, przemysłu i handlu przesądami i zabobonami nie jest bezinteresownym poznawaniem tego elementu kultury danego regionu. Nasza wiara w szczęśliwe liczby, kształty kolory jest wykorzystywana do poszerzania rynków zbytu oraz podnoszenia cen towarów. Uświadomienie sobie tkwiących w nas przesądów jest receptą na bardziej racjonalne zachowania podczas podejmowania decyzji o nabyciu kolejnych towarów. Straty mogą dotyczyć nie tylko sfery materialnej. Kierowanie się przesądami w kontaktach z ludźmi może uniemożliwić pogłębienie dobrze zapowiadającej się znajomości, otrzymania dobrej pracy lub zatrudnienia właściwego pracownika…
Słuchacze zostali zachęceni do pozostawienia przesądów w sferze żartów i folkloru dodających lekkości codziennemu życiu.

Zobacz zdjęcia w Galerii ...

<- powrót do Wydarzeń 2014