Piesza   wycieczka  z Pieszyc  do Bielawy   -   21 marca 2014r.

W pierwszy dzień wiosny, który w tym roku wypadł w piątek grupa członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi  Dzierżoniowskiej umówiła się o godzinie 9-tej rano w Pieszycach. W siedzibie Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych gościł nas Pan Zdzisław Maciejewski, który przygotował bardzo interesujące wprowadzenie do eksponowanej tam wystawy „Broń starożytna i średniowieczna na Dolnym Śląsku”.
Po obejrzeniu ekspozycji wyruszyliśmy spacerkiem spod siedziby Urzędu Miasta obok Kościoła pw. św. Antoniego w stronę Górnych Pieszyc. Pani Grażyna Biernat – nasza przewodniczka przypomniała niezwykłą przeszłość tego parafialnego kościoła, który  od  XIX w. był  jednocześnie świątynią luterańską i rzymsko-katolicką. Obok kościoła wybudowano dwie plebanie dla proboszczów obu wyznań.
Idąc nieśpiesznie zbliżaliśmy się do Gór Sowich, by następnie skręcić w lewo i przejść na szlak tkaczy biegnący w kierunku Bielawy. Po wejściu na niewielkie wzniesienie roztoczyła się przed nami piękna panorama Ślęży, wzgórz Kiełczyńskich  i odległej Świdnicy widocznej dzięki doskonałej pogodzie. Droga przez dłuższy czas prowadziła obrzeżem lasu i mogliśmy podziwiać widoki Pieszyc, Dzierżoniowa i Bielawy. Pani Przewodnik opowiadała o tajemniczych sztolniach w pobliskich Kamionkach, przyczynach zrywu tkaczy pieszyckich i konsekwencjach ich buntu w 1844 r.
 Obserwowaliśmy po drodze drzewostan m.in. piękne buki i cieszyliśmy się pierwszymi kwitnącymi roślinami w lesie. Poza znanymi powszechnie zawilcem, miodunką i śnieżycą wiosenną mogliśmy zobaczyć lepiężnik, ciemiężycę zieloną i czosnek niedźwiedzi, który wyglądem przypomina liście majowej konwalii. Po drodze spotkaliśmy dwie jaszczurki albo padalce, które  też wyruszyły  na wiosenny spacer. Po krótkim odpoczynku weszliśmy na trasę rowerową, która zaprowadziła nas na przystanek autobusowy w Bielawie, skąd wróciliśmy pełni energii i wrażeń około godz. 14-tej do domów.
 Pokonaliśmy około 10 km  i  pozostał pewien niedosyt, bo nie udało się zobaczyć muflona czyli dzikiej owcy, która sprowadzona z Korsyki  występuje w Polsce tylko w Górach Sowich, ale przed nami jeszcze dwie wyprawy do Kamionek i okazja do spotkania tego pięknego zwierzęcia. Pożegnaliśmy się zapewnieniem ,że weźmiemy  udział w następnych siedmiu wycieczkach, które będą realizowane w projekcie  „Za rogatkami miasta”. Trzeba przyznać, że Ziemia Dzierżoniowska jest piękna, pełna tajemnic i niezwykłych miejsc ,które jako mieszkańcy tego regionu powinniśmy  znać.

Jedna z uczestniczek tej wycieczki  - Maria

Zobacz zdjęcia w Galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014