Za rogatkami miasta - wycieczka nr 5

Piątek 19 września 2014 - był dniem, w którym braliśmy udział w kolejnej wycieczce w ramach projektu "Za rogatkami miasta". Tym razem z Piławy Dolnej, z przystanku przy stawach rybnych, rozpoczęliśmy naszą wędrówkę w kierunku wzgórza Rybak. Pierwsze zapiski o Piławie Dolnej datowane są w roku 1189. Piękne i żyzne okolice stanowiły zachętę do zakładania zamków przez zamożne rody. Istnieją ślady po 3 zamkach, z których tylko jeden w stanie dobrym zachował się do chwili obecnej. Po II wojnie światowej pełnił on m.in. rolę gospodarstwa więziennego, obecnie stanowi własność prywatną. Po krótkim spacerze wokół pałacu, podczas którego podziwialiśmy piękny drzewostan przy ul. Błotnistej, udaliśmy się w dalszą wędrówkę.
Kolejny przystanek to teren tzw. "czerwonego kościoła". Jest to obiekt sakralny, pierwotnie ewangelicki, obecnie p.w. Narodzenia NMP liczący ponad 150 lat. Minęliśmy nieczynny cmentarz  i po dojściu do polany rozgościliśmy się pod wieżą obserwacyjną na posiłek i odpoczynek. Po nim kierując się w stronę wzgórza Rybak napotkaliśmy ruiny  byłej leśniczówki.

Na wzgórzu Rybak 16 sierpnia 1762 roku rozegrała się tu bitwa pomiędzy wojskami austriackimi i pruskimi, zakończona zwycięstwem tych ostatnich. W roku 1910 postawiono w tym miejscu pomnik dla upamiętnienia odniesionego spektakularnego zwycięstwa i ku czci poległym w tej bitwie żołnierzom. Napis na tablicy mówi " Pamięci pruskich i austriackich żołnierzy poległych i rannych w bitwie pod Dzierżoniowem 16.08.1762 r. "
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia podjęliśmy decyzję o powrocie do Piławy Dolnej .
Ostatnim  obiektem wędrówki  był "biały kościół", który w obecnej chwili jest w remoncie,  ma czerwoną wieżę na skutek usunięcia z niej białego tynku. Na kalenicy wmurowany jest  krzyż pokutny (jeden z  trzech istniejących na terenie Piławy Dolnej).
Piękna pogoda, urocze krajobrazy i przyjacielska atmosfera sprawiły, że wróciliśmy do domu zrelaksowani i po raz kolejny przekonani, że warto wyjść z domu.

Zachęcamy do wspólnej wędrówki 1 października z Gilowa do Tatarskiego Okopu …

Krystyna Nowak

Zobacz zdjęcia w Galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014