Dolny Śląsk - spóźniona miłość Tadeusza Różewicza 

O wielkim poecie, a zarazem mężu, ojcu i dziadku z dr Małgorzatą Różewicz, kulturoznawczynią, filozofką i teatrolożką, synową Tadeusza Różewicza rozmawia Katarzyna Szeloch:

- Jest pani synową Tadeusza Różewicza od 32 lat. Pamięta pani wasze pierwsze spotkanie?
– Tak, byłam wtedy bardzo szczupłą szatynką w rozmiarze 34 i kiedy przyszły teść zobaczył mnie po raz pierwszy, powiedział do Jana, mojego późniejszego męża: „Synu, gdybyś wiedział, jaką dorodną kobietą była mama”. A Janek na to: „No, przecież z mamą się nie ożenię!”. Ale po 32 latach z moim temperamentem i ekspresją oswoiłam Tadeusza, a on oswoił mnie. Pogodził się z tym, jaka jestem, bo w końcu jestem jego jedyną synową i nie miał wyboru! Oczywiście, nie zawsze panuje między nami sielanka. Z mojej strony skończyło się to na wielkiej ciekawości tego, co ma do przekazania twórca.

Te i inne anegdoty oraz obraz Tadeusza Różewicza w oczach synowej i interpretatorki jego twórczości przedstawiła dr Malgorzata Różewicz na spotkaniu w dniu 7 grudnia b.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie.

Dr Małgorzata Różewicz  – kulturoznawczyni, filozofka i teatrolożka, anarchistka związana z Pomarańczową Alternatywą, Stowarzyszeniem Nigdy więcej oraz Salonem Profesora Dudka we Wrocławiu. Pracownik naukowy Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek, licznych artykułów, esejów i recenzji. Publikuje m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Litterariach”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Studiach Filmoznawczych”, „Odrze” i „Notatniku Teatralnym”. Jej wybór utworów Tadeusza Różewicza „Dwie strony medalu” został odznaczony Złotym Wawrzynem Olimpijskim w 2008.

Te i inne informacje oraz twórczość Tadeusza Różewicza można znaleźć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie.

<-- powrót do Wydarzeń 2015 II półrocze


Dolny Śląsk - spóźniona miłość Tadeusza Różewicza (7.12.2015)