Wydarzenia 2025

 


Warsztaty ruchu - joga cz.2

Mijają już trzy miesiące jak wróciłyśmy do ćwiczeń jogi w ramach warsztatów ruchu. Po krótkiej przerwie na wyjazd do Andaluzji w dniu 16 kwietnia nadrobiłyśmy zaległości.

Więcej czytaj tutaj ...


Ludzie wielkiej ciszy - Jan Nalepa

W dniu 15.04.2025 roku p. Jan Nalepa  zachęcał nas do lektury swojego autorstwa  p.t. „Ludzie wielkiej ciszy”. Opowiadając o książce przeniósł wszystkich  w świat współczesnych polskich pustelników, w świat paradoksów i przeciwieństw.

Więcej czytaj tutaj ...


Kawiarnie i restauracje przedwojennego Dzierżoniowa (10.04.2025)

  Niezwykle trudno przeprowadzić podział lokali na kawiarnie, restauracje i cukiernie, gdyż nazwy te często były stosowane zamiennie, a lokale tak nazywane posiadały tę samą ofertę.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Dobkowa, Świerzawy i okolic

9 kwietnia odbyliśmy kolejną wycieczkę, tym razem na Pogórze Kaczawskie. Celem naszym była miejscowość Dobków i znajdująca się tam Sudecka Zagroda Edukacyjna, będąca obiektem Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.

Więcej czytaj tutaj ...


Medialna wędrówka po Arabii Saudyjskiej

8 kwietnia br. Małgorzata Kopyra omówiła wycieczkę grupy rodzinnej do Arabii Saudyjskiej, która miała miejsce w maju 2023. Przedstawiła kilka miast na wschodnim wybrzeżu kraju, jak również stolicę - Rijad.

Więcej czytaj tutaj ...


Ein Deutsches Requiem Johannesa Brahmsa

 05.04.2025 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert „Ein Deutsches Requiem" op. 45 Johannesa Brahmsa. 

Więcej czytaj tutaj ...


Wielkanocne warsztaty kreatywności i radości!  

Z okazji zbliżającej się Wielkanocy 4 kwietnia zorganizowane zostały warsztaty plastyczne.(...) Warsztaty poprowadziły panie: plastyczka Jolanta Rygas i psycholog Małgorzata Siewiera.

Więcej czytaj tutaj ...


Mobbing - jak rozpoznać i jak się przed nim bronić

Od kilku lat coraz częściej mówi się o zjawisku, jakim jest mobbing. (...) Wiedzą na aktualny i niezwykle trudny temat przemocy psychicznej czyli tzw. psychoterroru podzieliła się z nami w dniu 03.04.2025 roku psycholożka p. Karola Kotecka – Koba.

Więcej czytaj tutaj ...


Andaluzja - odzyskana kraina (26.03 - 02.04.2025)

Dzień 1 - Malaga (środa 26.03.2025)
 Andaluzja jest krainą w Hiszpanii, leżącą na południu Półwyspu Iberyjskiego. Wyjechaliśmy wprawdzie w środku nocy, ale za to już po 3-godzinnym locie znaleźliśmy się w Maladze i mogliśmy prawie od razu zwiedzać miasto. 

Więcej czytaj tutaj ...


Nie  wszyscy byli bohaterami - kolaboracja i kolaboranci w czasie II wojny światowej

(...) Bardzo ciekawy wykład Pana profesora Romualda Wojciechowskiego wygłoszony 27 marca w DOK pozwolił nam przyjrzeć się kilku postaciom osądzonym przez historię jako kolaboranci.

Więcej czytaj tutaj ...


Samotność a bycie samotnym

W dniu 26 marca 2024 psycholog Karola Kotecka-Koba w wykładzie p.t. "Samotność a bycie samotnym" przybliżyła nam temat samotności. Na wstępie zadała nam pytanie "Czym jest samotność?", odpowiedzi słuchaczy były różne.

Więcej czytaj tutaj ...


I pooooszli w las !

Tradycyjnie 21 marca rozpoczęliśmy nowy sezon spacerów po okolicy. Pierwszy dzień wiosny to właściwy dzień, tym bardziej że pogoda iście wiosenna - słońce, śpiew ptaków, ciekawe widoki. Ale wiosna musi walczyć z zimą, która nie chce opuścić Gór Sowich. Na północnych stokach, w zacienionych miejscach leży śnieg!

Więcej czytaj tutaj ...


 Mariaż folkloru i rocka

20 marca, w DOK-u miało miejsce muzyczne spotkanie, poświęcone zagadnieniu inspirowania się folklorem w muzyce rockowej. Folklor interesował od dawna wielu kompozytorów muzyki klasycznej, jazzu i rocka.

Więcej czytaj tutaj ...


Otwarcie wystawy fotograficznej  (18.03.2024)
„Panorama Racławicka w obiektywie Władysława Woźniaka”

Z wielką satysfakcją i przyjemnością mieliśmy okazję być uczestnikami otwarcia wystawy fotograficznej prac pana Władysława Woźniaka w Filii Dzierżoniowskiej Biblioteki na Os. Różanym. 

Więcej czytaj tutaj ...


Literatura kobieca po 1918 roku (18.03.2025)

Łatwo odpowiedzieć na pytanie, co oferowała tzw. literatura kobieca czytelniczkom polskim po pierwszej wojnie światowej, trudniej, gdy pytamy o preferencje naszych babek i prababek.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert w Filharmonii Sudeckiej  „Zamaskowane nastroje”

15.03.2025 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert Mistrzowie kameralistyki: Zamaskowane nastroje. Mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością  Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego – dwóch najwybitniejszych obok Fryderyka Chopina kompozytorów dla polskiej jak i światowej muzyki XX wieku. 

Więcej czytaj tutaj ...


Procesy o czary na historycznym Dolnym Śląsku - wykład (13.03.2025 r.)

Od wieków wszelkie nawet najmniejsze odstępstwa od powszechnie przyjętych norm, których nie można było wytłumaczyć w racjonalny sposób budziły w ludziach lęk i niepokój.

Więcej czytaj tutaj ...


Klub Podróżnika - Australia

W dniu 11.03.25 odbyło się spotkanie klubu podróżników. Tematem spotkania była Australia, a uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe historie, doświadczenia i praktyczne porady związane z podróżowaniem po tym fascynującym kontynencie.

Więcej czytaj tutaj ...


Księżniczka czardasza - budapesztańskie Variété

W tym szczególnym dniu 8 marca w dzierżoniowskim Kinoteatrze "Zbyszek" odbył się spektakl „Księżniczka Czardasza” w wykonaniu Teatru Muzycznego Castellow.

Więcej czytaj tutaj ...


Mahomet i jego Koran

W czwartkowe popołudnie 6 marca br Janusz Mirek w zwięzły sposób przedstawił najważniejsze zasady islamu zawarte w Koranie.

Więcej czytaj tutaj ...


Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Zasady, które warto a nawet należy przestrzegać, aby zapewnić sobie ochronę w internecie przedstawił w dniu 05.03.2025 roku pan Jarosław Jezierski.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert Organowy – ostatki (04.03.2025)

Chociaż na początku wtorkowego wieczoru można było postawić sobie następujące pytanie: czy w Narodowym Forum Muzyki 18 mężczyzn jest w stanie zapewnić rozrywkę w karnawałowe ostatki wymagającej publiczności. 

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty ruchu - joga edycja 2025

Tegoroczną edycję warsztatów ruchu rozpoczęliśmy 10 lutego początkowo w nowej siedzibie Samadhi Szkoły Jogi w Rynku 36. Od 17 lutego warsztaty jogi odbywają się w sali na I piętrze w Domu Seniora przy ul. Świdnickiej 35.

Więcej czytaj tutaj ...


Paideia - formowanie cywilizacji starożytnej Grecji

Słowa paideia nie używamy na co dzień, a prawie wszyscy z nas zajmowaliśmy albo wciąż zajmujemy się wychowaniem dzieci. Wykład Romualda Wojciechowskiego, który mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać 27 lutego 2025 w sali DOK uzmysłowił nam, jak bardzo to słowo nas dotyczy. 

Więcej czytaj tutaj ...


Słowa mają moc – psychologia języka i komunikacji

Każde słowo to przekaz. Nie ginie w próżni, tylko trafia w przestrzeń, w której odbiorcą są ludzie ale przede wszystkim my sami i jak napisał Lew Tołstoj „Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje”. Słowa i ich moc były tematem dyskusji, którą w dniu 26.02.2025 roku prowadziła psycholożka pani Karola Kotecka Koba. 

Więcej czytaj tutaj ...


Spotkanie autorskie z pisarką Moniką Anną Oleksą

25 lutego 2025 roku niezwykli goście – romantyczna pisarka Monika Anna Oleksa i śpiewający poeta Wiesław Zalas – zamienili salę dzierżoniowskiej biblioteki przy ul. Sikorskiego w Scenę pod Aniołem od Nadziei, miejsce, „gdzie słowo mieszka, gdzie muzykę grają”.

Więcej czytaj tutaj ...


Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków TOZD

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków TOZD, które odbyło się 20 lutego 2025 roku otworzyła prezes Zofia Mirek. Na przewodniczącą zebrania została wybrana Aleksandra Figura, na protokolanta zebrania została wybrana Barbara Lemańska.

Więcej czytaj tutaj ...


„Mądrości z dawnych kalendarzy” część 2

20 lutego 2025 roku członkowie TOZD wysłuchali II części wykładu Marii Jadwigi Stępień o „Mądrościach z dawnych kalendarzy”. Cytowane mądrości, przenoszące słuchaczy w dawne czasy,  (...)

 Więcej czytaj tutaj ...


Wizyta w Nadleśnictwie w Świdnicy

We wtorek 18 lutego odwiedziliśmy Stację Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Świdnica. Zajęcia w formie wykładu i prezentacji przeprowadziła Pani Monika Drozdowska - pracownik Nadleśnictwa, odpowiedzialna za edukację ekologiczną - leśnik z wykształcenia i zamiłowania.

Więcej czytaj tutaj ...


O miłości głosem kobiet  

Panowie pięknie piszą o miłości cudownie komponują a wspaniały duet: Hanna Błachuta sopran i Katarzyna Neugebauer fortepian, głosem kobiet opowiadają o miłości. Warto było w dniu 16.02.2025 odwiedzić Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie i wysłuchać wspaniałego koncertu walentynkowego. 

Więcej czytaj tutaj ...


Zakochani są wśród nas

14.02.2025 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert "Zakochani są wśród nas".  Była to dla nas taka muzyczna randka, na której usłyszeliśmy utwory o różnych emocjach związanych z miłością.

Więcej czytaj tutaj ...


Trwać w muzyce i w pamięci – Fryderyk Chopin

13 lutego TOZD miało swoje kolejne spotkanie. Temat „Trwać w muzyce i w pamięci” pozwolił na nawo spojrzeć na historię genialnego twórcy – Fryderyka Chopina.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Etnograficzne i Muzeum Czterech Kopuł we Wrocławiu.

12 lutego TOZD było na wycieczce w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Samodzielnie zwiedziliśmy wystawę stałą „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”, która składa się z dwóch części.

Więcej czytaj tutaj ...


Fizjologia żywienia

Fizjologia jest  nauką biologiczną zajmującą się procesami życiowymi każdego żywego organizmu od wirusów, bakterii, roślin, zwierząt aż po człowieka.(...) Lekcję biologii na temat czynności i procesów zachodzących w organizmie człowieka poprowadziła w dniu 11.02.2024 r. p. Justyna Gwóźdź.

Więcej czytaj tutaj ...


Historia liczby zero

10 lutego 2025 r. odbył się wykład Natalii Wojtczak zatytułowany “Historia liczby zero”. Pierwsze liczby zaczęto stosować już 30,000 lat p.n.e. Dziś może trudno w to uwierzyć, ale zero jako liczba pojawiło się dopiero około V wieku n.e.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert Trzej klasycy w NFM we Wrocławiu

7.02.2025 r. mieliśmy okazję  spędzić wieczór w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu na koncercie pt: „Trzej klasycy„. Początkowo termin klasyczny odnosił się do muzyki powstałej w latach 1750 – 1827, a okres ten nazywany był  klasycyzmem.

Więcej czytaj tutaj ...


Mieszanie się kultur na naszych ziemiach (06.02.2025)

  Ziemia Dzierżoniowska od wieków znajdowała się na styku różnych kultur. Miasto założono około połowy XIII w. z inicjatywy Piastów Śląskich przez niemieckich zasadźców. Pierwsi mieszkańcy jednak posługiwali się wieloma językami m.in. również czeskim czy polskim. 

Więcej czytaj tutaj ...


Japonia - Klub Podróżnika

Na wycieczkę po Japonii, od majestatycznych wulkanów północy aż po tropiki południa, zabrał nas dzisiaj (04.02.2025 r.) i podzielił się spostrzeżeniami na temat kraju samurajów pan Dariusz Stępień

Więcej czytaj tutaj ...


Wokół centrum Wszechświata 

30 stycznia 2025 roku odbył się wykład Zuzanny Grużlewskiej poświęcony historii kosmosu w sztuce, zatytułowany Wokół Centrum Wszechświata.

Więcej czytaj tutaj ... 


Jak powstaje reportaż cz.2

Drugie spotkanie (29.01.2025) z Olkiem Młyńskim, dziennikarzem filmowym, reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych było początkowo kontynuacją spotkania poprzedniego. 

Więcej czytaj tutaj ...


Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W dniu 28.01.2025 odbył się wyjazd do Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Muzeum Narodowym uczestnicy wyjazdu mieli okazje zwiedzać dwie wystawy.

Więcej czytaj tutaj ...


Drukarze i wydawcy Dzierżoniowa do 1945 r.  

Podczas wykładu Rafała Brzezińskiego w dniu 23.01.2025 (...) przedstawione zostało 14 zakładów wydawniczo-drukarskich usytuowanych najczęściej w centrum miasta w tzw. w granicach starego muru miejskiego (...). 

Więcej czytaj tutaj ...


Kraina Uśmiechu w Filharmonii Sudeckiej

17 stycznia 2025 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na „Krainę uśmiechu" Franca Lehara. Jest to szczytowe osiągnięcie wielkiego twórcy operetki wiedeńskiej z 1929 r.

Więcej czytaj tutaj ...


Jak powstają reportaże

Tajniki tworzenia i powstawania reportażu przedstawił w dniu 16.01.2025 roku dziennikarz i reżyser filmów dokumentalnych - Olek Młyński.

Więcej czytaj tutaj ...


Reymont jakiego nie znamy (14.01.2025)

W powszechnym przekonaniu W. S. Reymont jest przede wszystkim realistą, naturalistą, choć niektórzy historycy literatury dodają, że naturalistą „mimo woli”, bo wyposażony w edukację co najmniej skromną i zupełnie niehumanistyczną, znalazł się w epoce, która miała swoje trendy, mody, impresjonizmy i ekspresjonizmy, seledyny i „ciche powiewy”, które krople strącają z liści…, czyli określone wymagania estetyczne. 

Więcej czytaj tutaj ...


Tej Budce Sufler nie był potrzebny (09.01.2025)

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Lublinie, grupa młodych entuzjastów rocka i bluesa postanowiła założyć zespół. W jego składzie znaleźli się: K. Brozi, J. Pędzisz, J. Grun, W. Odorowicz. 

Więcej czytaj tutaj ...


Mądrości z dawnych kalendarzy

Cytatem z wydanego w Krakowie „Kalendarza polskiego i ruskiego, w którym święta roczne i biegi niebieskie, aspekty, wybory, czas siania, szczepienia, krwie puszczania, lekarstw zażywania, wschód i zachód słońca (…) opisane na rok 1760 przez Macieja Józefa Antoniego Trojanowicza w prześwietnej Akademii Krakowskiej nauk wyzwolonych profesora” rozpoczęła we środę 8 stycznia 2025 roku swój wykład „Mądrości z dawnych kalendarzy” Maria Jadwiga Stępień

Więcej czytaj tutaj ...


Grecka wyspa Thassos

7. stycznia w gościnnych progach Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Dzierżoniowie odbyło się pierwsze w roku 2025 spotkanie Klubu Podróżnika. Prelegentką była Anna Lewandowska – przewodniczka górska sudecka, przewodniczka po prace, pilotka i rezydentka.

Więcej czytaj tutaj ...