Słowa mają moc – psychologia języka i komunikacji
Każde słowo to przekaz. Nie ginie w próżni, tylko trafia w przestrzeń, w której odbiorcą są ludzie ale przede wszystkim my sami i jak napisał Lew Tołstoj „Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje”.
Słowa i ich moc były tematem dyskusji, którą w dniu 26.02.2025 roku prowadziła psycholożka pani Karola Kotecka Koba.
Słowa są nieodłącznym elementem komunikacji międzyludzkiej. Przekazują informacje, prowokują do działania i kreują naszą rzeczywistość. Sens słów wiąże się z osobą mówiącą, okolicznościami, z kontekstem i formą wypowiedzi. Język, jakim się posługujemy wpływa na nasze zachowania, relacje, emocje, percepcję i samopoczucie.
Słowa niosą ze sobą ogromny ładunek energetyczny, zarówno te wypowiadane na głos, jak i te pozostające tylko w myślach; zarówno te, które kierujemy do innych osób jak i te przeznaczane dla nas samych. Mogą inspirować, nieść nadzieję, pokrzepienie, pocieszenie, radość, potrafią nawet uskrzydlać. Powodują, że mamy w sobie więcej miłości, akceptacji siebie i otoczenia a co najważniejsze wzmacniają poczucie własnej wartości. Ale te negatywne, krytykanckie i wręcz napastliwe są potężną bronią i stanowią silny oręż przeciwko drugiej osobie. Mogą boleśnie ranić i szerzyć nienawiść, niszczyć nas samych i ludzi wokół a celnie zadane pozostają z nami nawet przez całe życie. Mowa nienawiści jest częstą przyczyną depresji i wielu chorób a nierzadko prób samobójczych.
Niestety, komunikaty które krzywdzą, pretensje, krytyka przychodzą nam niezwykle łatwo, podczas gdy ze słowami wsparcia bywa już trudniej.
Słowa mają naprawdę niezwykłą moc sprawczą i korzystając z nich mądrze możemy tworzyć dla siebie i ludzi w naszym otoczeniu lepsze życie. Mówmy więc do siebie i do innych dobrze, czule i z wdzięcznością, z szacunkiem i empatią. Używajmy słów uważnie i odpowiedzialnie.
Lucyna Bajsarowicz
Powrót do Wydarzenia 2025