Mieszanie się kultur na naszych ziemiach
Ziemia Dzierżoniowska od wieków znajdowała się na styku różnych kultur. Miasto założono około połowy XIII w. z inicjatywy Piastów Śląskich przez niemieckich zasadźców. Pierwsi mieszkańcy jednak posługiwali się wieloma językami m.in. również czeskim czy polskim.
Na przestrzeni dziejów Dzierżoniów wielokrotnie zmieniał przynależność państwową, wchodząc w skład Korony Czeskiej, Imperium Habsburgów, Prus a później Niemiec oraz ostatecznie powojennej Polski. Od czasów nowożytnych podobnie jak niemal cała kraina Śląska, był też miejsce ścierania się dwóch religii – katolicyzmu oraz protestantyzmu. Na uwagę zasługuje także wątek społeczności żydowskiej, obecnej na terenie miasta w kilku różnych fazach dziejowych.
Ciągłość kulturowa Ziemi Dzierżoniowskiej została przerwana przez wydarzenia II wojny światowej – po 1945 r. na obszarze tzw. Ziem Odzyskanych doszło bowiem do niemal całkowitej wymiany ludności. Na miejsce dawnych mieszkańców tych ziem – w większości protestanckich Niemców, przybyli osadnicy polscy, którzy z wielu kultur lokalnych na przestrzeni dekad utworzyli zupełnie nową społeczność tego regionu.
Michał Chadera
Powrót do Wydarzenia 2025
W galerii wykorzystano slajdy z prezentacji Michała Chadery.