Fizjologia żywienia

  Fizjologia jest  nauką biologiczną zajmującą się procesami życiowymi każdego żywego organizmu od wirusów, bakterii, roślin, zwierząt aż po człowieka. Opiera się na prawach fizyki i chemii, które tymi procesami rządzą. Bada zjawiska i reakcje organizmu, na które wpływa zarówno środowisko zewnętrzne jak i wewnętrzne. Środowiskiem zewnętrznym jest otaczający nas świat i różne rodzaje energii oraz bodźców, mogących powodować zmiany w środowisku wewnętrznym żywej istoty. Podstawowym pojęciem fizjologii jest homeostaza czyli równowaga fizykochemiczna w organizmie umożliwiająca jego funkcjonowanie.

 Jednym z najważniejszych warunków niezbędnych do utrzymania homeostazy jest stała kontrola i regulacja tego co dzieje się w komórkach, tkankach i narządach. Mechanizmy regulujące funkcje organizmu są ze sobą sprzężone, w szczególności ośrodkowy układ nerwowy, układ wewnątrzwydzielniczy i układ odpornościowy.  Jedne działają niezależnie od naszej woli (wegetatywne) i regulują pracę wszystkich narządów wewnętrznych, inne somatyczne wpływają na zakres czynności komórki, jej skład i środowisko.  Procesy regulacji funkcji życiowych odbywają się równocześnie na wielu poziomach  i zapobiegają zaburzeniom czynnościowym narządów.

  Szczególnym elementem środowiska zewnętrznego wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie środowiska wewnętrznego człowieka jest higiena życia czyli dbanie i rutyna o swoje zdrowie i komfort, a więc regeneracja i dobry sen, panowanie nad emocjami i stresem, aktywność fizyczna oraz prawidłowo zbilansowana dieta.

  Istotną rolę w procesie funkcjonowania organizmu odgrywa także fizjologia żywienia, układu pokarmowego i trawiennego oraz czynników odpowiedzialnych między innymi za regulację łaknienia, tkanki tłuszczowej czy gospodarki wodno – elektrolitowej.

  Ważną ciekawostką jest, że w celu niezakłóconej pracy narządów układu pokarmowego należy spać na lewym boku.
Lekcję biologii na temat czynności i procesów zachodzących w organizmie człowieka poprowadziła w dniu 11.02.2024 r. p. Justyna Gwóźdź.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2025