Mobbing - jak rozpoznać i jak się przed nim bronić
Od kilku lat coraz częściej mówi się o zjawisku, jakim jest mobbing. Słychać o nim w mediach, można przeczytać w literaturze z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i dotyczącej praw pracowniczych. Nierzadko zagadnienie to dotyka dzieci i młodzież szkolną. I mimo, że pojęcie mobbingu zna niemal każdy, nie wszyscy potrafią jasno określić, co ono oznacza.
W literaturze przedmiotu można znaleźć wiele definicji określających to zjawisko ale wszystkie mają wspólny mianownik. Są nim działania i zachowania osoby lub grupy osób przeciwko innej osobie. Polegają one na długotrwałym i uporczywym nękaniu i zastraszaniu. Celem takich działań jest poniżenie lub ośmieszenie ofiary, wywołując u niej obniżoną samoocenę, poczucie odosobnienia i wyeliminowanie z grupy.
Aby uznać osobę za ofiarę mobbingu wszystkie te elementy muszą wystąpić jednocześnie. Mobbingowi sprzyjają takie czynniki jak nieustanny wyścig i rywalizacja, brak współpracy, atmosfera niepewności i lęku.
Mobbing może przybierać różne formy i rodzaje. Z punktu widzenia zależności łączących mobbera i mobbowanego można wyróżnić formę poziomą i pionową mobbingu. W ramach powyższego podziału mobbing może być bierny, aktywny i cyfrowy. Niezależnie jednak od formy i rodzaju wywołuje poważne następstwa dla zdrowia i samopoczucia ofiary.
Wśród najczęstszych skutków wymienia się zaburzenia snu, lęki, depresje, obniżenie samooceny a nawet myśli samobójcze. Te z kolei wpływają na cały układ somatyczny i często powodują bóle głowy, zaburzenia odżywiania, osłabienie układu trawienia, układu odpornościowego i problemy kardiologiczne.
Ustawiczne nękanie i dręczenie osoby oraz związany z tym silny i długotrwały stres prowadzi do jej izolacji społecznej, negatywnie wpływa na relacje z rodziną i przyjaciółmi, powoduje trudności w nauce i pracy oraz utratę zaufania do innych ludzi i otoczenia. Konsekwencje mobbingu ponosi także całe społeczeństwo w postaci kosztów leczenia i świadczeń społecznych pobieranych przez ofiarę.
Wiedzą na aktualny i niezwykle trudny temat przemocy psychicznej czyli tzw. psychoterroru podzieliła się z nami w dniu 03.04.2025 roku psycholożka p. Karola Kotecka – Koba.
Lucyna Bajsarowicz
Powrót do Wydarzenia 2025
W galerii wykorzystano zdjęcia slajdów z wykładu Karoli Koteckiej-Koba.