Ludzie wielkiej ciszy - Jan Nalepa

W dniu 15.04.2025 roku p. Jan Nalepa  zachęcał nas do lektury swojego autorstwa  p.t. „Ludzie wielkiej ciszy”. Opowiadając o książce przeniósł wszystkich  w świat współczesnych polskich pustelników, w  świat paradoksów i przeciwieństw. W świat, w którym cisza sprawia, że człowiek spotyka się sam na sam ze sobą i nie może uciec przed sobą i przed tym co niespełnione i niepogodzone a pustelnicy choć żyją z dala od świata, to jednak dla świata służąc radą i dzieląc się swoją mądrością.
 Autor podróżując po różnych zakątkach Polski spotykał się z ludźmi, którzy w dzisiejszym chaotycznym świecie potrafili odnaleźć spokój i wewnętrzny sens życia, potrafili połączyć kontemplację z aktywnością. Spotykał duchownych i świeckich, wierzących i niewierzących, mieszkał z nimi, rozmawiał na najróżniejsze tematy i przyglądał się ich życiu z bliska. Każda z tych osób opowiada swoją osobistą i unikalną historię, odsłaniając nie tylko tajniki życia z dala od cywilizacji ale także refleksje na temat literatury, sztuki i duchowości. Na przykład Hieromnich Jeremiarz  z sokołowskiej cerkiewki z pasją opowiada o mnichach z Świętej Góry Athos i ich hezychastycznym porządku dnia,  o znaczeniu i sensie modlitwy Jezusowej jako aktu prawosławnej tajemnicy przeobrażenia duchowego. A pustelnik Jano swoje pustelnictwo nazywa stanem umysłu. Spełnia swoje marzenia, żeby żyć w ubóstwie, w lesie, jako człowiek bezdomny i odnaleźć Boga. Dzieli się też fascynacją Tomaszem Mannem i dziełami Marcela Prousta oraz przywołuje swoje rozmowy z Krzysztofem Zanussim, Leszkiem Długoszem, Jerzym Maksymiukiem czy z Krzesimirem Dębskim. Z kolei Krzysztof Kawenczyński, dawny warszawski antykwariusz a obecnie  Król Biebrzy wyjawia, że pustelnikiem został nie mając żadnych motywacji religijnych a  przyświeca mu jedynie idea życia w zgodzie z naturą. Wspomina także jak wykorzystał pieniądze ze sprzedaży fabryki guzików z masy perłowej.  Natomiast brat Elizeusz Janikowski dzieli się historią swojego habitu oraz krzyża przywiezionego z Monte Cassino.   
Pustelnicy, ludzie wielkiej ciszy, z którymi rozmawiał Jan Nalepa to zwyczajne osoby ze swoimi pasjami, ambicjami, emocjami i problemami ale przeżywają codzienność, relacje, wiarę i przywiązanie do rzeczy materialnych inaczej niż większość społeczeństwa.  A ich na pozór proste życie kryje w sobie głębokie wartości i zrozumienie otaczającego nas świata. 

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2025