Spacerkiem po powiecie - Jodłownik, Ostroszowice, Owiesno

We wtorkowy poranek 14.04.2015 r.  wyruszyliśmy autobusem do Jodłownika  aby udać się na kolejny   "Spacer po powiecie", poprzez Ostroszowice, Kietlin do Owiesna. Wszystkie wymienione miejscowości leżą u podnóża głównego uskoku sudeckiego i są wioskami o zabudowie łańcuchowej.
Jodłownik -  nazwa miejscowości pochodzi od Jodłowej Góra i  Jodłowej Karczmy. Dom Myśliwski - funkcjonujący obiekt Ośrodka Kultury jest przeniesionym drewnianym domem myśliwskim pierwotnie stojącym w lesie. Przy drodze stoi odremontowany kamień-pomnik poświęcony wszystkim poległym w czasie I wojny światowej (1914 -1918), ufundowany przez Towarzystwo Sowiogórskich Rodzin. W pobliżu szosy prowadzącej do Ostroszowic stoi piękny budynek z XIX w. z wieżyczką, która nadaje mu charakteru i piękna. „Zameczek” prawdopodobnie należał do właściciela fabryczki w Jodłowniku. Wszystkie dane na jego temat  zaczynają się jednak od stwierdzenia  "prawdopodobnie". Znane za to jest otoczenie parku przyzamkowego, w którym wybudowano swego czasu obiekty wczasowe i kolonijne. Niestety obecnie są to opuszczone budynki, które ulegają dewastacji.
Ostroszowice leżały w pobliżu traktu handlowego Drezno-Kraków. Ważność handlową i turystyczną podkreślono wybudowaniem dworca kolejowego. Dziś można zauważyć szynę - będącą dowodem na istnienie torów kolejowych. Niewątpliwą atrakcją tej miejscowości byłoby odrestaurowanie ruin rotundy, która onegdaj pełniła rolę obiektu, w którym odbywały się turnieje rycerskie.  Rotunda ma 2 rzędy murów o promieniu 10 m (mniejszy) i 30 m (większy). Turnieje odbywały się od 1600 r. (wybudowanie) do 1724 r. W czasach współczesnych była wykorzystywana jako międlarnia lnu. W pobliżu ruin rotundy działa znana wszystkim Ostroszowicka Fabryka Mebli. Liczne stawy służą ludności nie tylko jako zbiorniki rybne, ale również jako bezpieczniki przed niszczącym żywiołem wody. Nad jednym z nich  mogliśmy "podziwiać" siłę niszczycielską człowieka, która po roku 1945 zamieniła przepiękny barokowy pałac rodziny Zerschtos w żałosne ruiny.
Owiesno - duża wieś z bogatą historią zaczynającą się od 1260 r. Podobnie jak większość podgórskich miejscowości miała stawy rybne. Atrakcją są ruiny zamku i jego historia.
 Obecnie dzięki Fundacji Chudów, jej zaangażowania i wręcz determinacji możemy podziwiać w pełnej krasie bramę wjazdową i odgruzowaną  fosę wokół zamku. Niegdyś piękny dom ogrodnika i inne budynki potrzebują pilnej opieki, aby je ocalić, w których widać resztki kunsztu i piękna architektury budowlanej. Urokliwy kościółek  wybudowany na najwyższym wzniesieniu wsi. Niepowtarzalną atrakcją jego wnętrza jest epitafium fundatora obiektu przedstawiające w wyjątkowo rzadki sposób jego rodzinę: z 2 żonami i wspólnymi dziećmi.  Drugim rarytasem jest tablica fundacyjna w kształcie tronu łaski (nad wejściem do kościoła i w jego wnętrzu ).
  Zachęcam do spaceru  po w/w miejscowościach, bo warto poznać i zobaczyć piękne krajobrazy.

Krystyna Nowak  

<-- powrót do Wydarzeń 2015


Spacerkiem po powiecie