Wydarzenia 2013

„Tam ojczyzna, gdzie chleb -  czy tam chleb, gdzie ojczyzna”

W dniu 12 grudnia 2013 r. w Pensjonacie przy ulicy Mickiewicza odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Rok 2013 zakończyliśmy się wykładem pod tytułem „Tam ojczyzna, gdzie chleb -  czy tam chleb, gdzie ojczyzna”, który poprowadziła pani Krystyna Pawełek. Więcej w artykule Jolanty Manieckiej ...

Przed wykładem można było nabyć ozdoby świąteczne wykonane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piławie Górnej.


 „Mój poeta, mój pisarz” - Józef Ignacy Kraszewski

Dnia 5.12.2013 r. w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie w ramach projektu „Mój poeta, mój pisarz” odbyło się kolejne spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Filmowe adaptacje utworów Józefa Ignacego Kraszewskiego przedstawiła Barbara Bulerska – wychowawca młodzieży, poetka i studentka studiów podyplomowych Filologii Polskiej. Podczas godzinnego spotkania uczestnicy wykładu zostali zaznajomieni z ciekawą biografią i twórczością pisarza, która odegrała bardzo dużą rolę w XIX wieku. Wśród przedstawionych ekranizacji powstałych na podstawie dzieł I. J. Kraszewskiego znalazły się fragmenty: filmu i serialu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmana,  filmu fabularnego „Cyganka Aza” w reżyserii Artura Twardyjewicza, baśni filmowej „Dzieje Mistrza Twardowskiego” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, filmu i serialu historycznego „Hrabina Cosel” w reżyserii Jerzego Antczaka oraz wschodnioniemieckiego serialu  „Sachsens Glanz und Preuβens Gloria” w reżyserii Hansa-Joachima Kasprzika.
Wykład cieszył się dużą frekwencją i zainteresowaniem publiczności.

Zobacz zdjecia w galerii ...


 Rodziny znanych Polaków

Ostatnie tegoroczne spotkanie w muzeum, odbyło się 27  listopada. W bardzo ciekawym wykładzie historyk Pani Krystyna Pawełek opowiedziała o rodzinie Aleksandra Fredry, Michała Drzymały i Bronisława Piłsudskiego. Opowieści były tak ciekawe, że tym razem brakło czasu na dyskusję, ale zdecydowanie zachęcił  wielu do indywidualnego zgłębiania tematu.
W przyszłym roku  2014 zapraszamy w ostatnią środę miesiąca do Muzeum Miejskiego na kolejne spotkania z historią.

Zobacz zdjęcia w galerii ...


Bez wstydu źle, ze wstydem różnie

21 listopada b.r., na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu wykładów z projektu "W zdrowym ciele, zdrowy duch", psycholog,  Pan Waldemar Kurek przybliżył zebranym słuchaczom temat wstydu i jego znaczeniu w naszym życiu, więcej ...


Poławiacze pereł- Georges Bizet

W dniu 16 listopada 2013 roku grupa miłośników opery z Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej obejrzała megawidowisko operowe "Poławiacze pereł" – trzyaktową operę z muzyką Georges'a Bizeta oraz librettem napisanym przez Michel de Carré i Eugène Cormona. Widowowisko operowe, które odbyło sie we Wrocławskiej Hali Stulecia bylo pełne barwnych strojów i obrazów w tle wspaniałych wykonawców muzyki operowej. 

Orkierstrą dyrygowała Dyrektor Naczelny i Artystyczny Opery Wrocławskiej Ewa Michnik.


 „Granice przyzwoitości - w polityce, mediach….”

 Kolejne czwartkowe spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej 14 listopada w pierwszej części poświecono tematowi „Granice przyzwoitości - w polityce, mediach….”. Prowadzącym ten temat był Pan Tomasz Kuriata, choć jak sam się zastrzegał politykiem nie jest, to jednak jako naczelny redaktor lokalnego portalu internetowego  doba.pl, czy istotnie nie jest?

 Temat spotkania bardzo interesujący, bo ma się wrażenie, że słowo przyzwoitość, powoli dołącza do wielu słów skazanych na wymarcie. Istotnie zależy to od nas każdego z osobna, bo nasze indywidualne zachowania składają się na wypadkową zachowań społeczności, miasta, powiatu, regionu czy kraju.

 Mówca obrazował to wieloma przykładami. Nie tylko odpowiadał na pytania słuchaczy ale sam je stawiał. Czy my sami umiemy sobie odpowiedzieć na pytanie: przyzwoitość – co to znaczy?

  W drugiej części spotkania Leonard Kruczek piękną prezentacją własnego autorstwa przypomniał nam wrześniową wycieczkę po zamkach czeskich.

Zobacz artykuł Pani Anety Pudło  (artykuł ukazał się również w Tygodniku Dzierżoniowskim nr 47[799]).

Zobacz zdjęcia w galerii


 Wieczór z „Kalinką” i wzruszające „Czerwone maki na Monte Cassino”  
czyli Chór Aleksandrowa we Wrocławiu

9 listopada 2013. uczestniczyliśmy (62-osobowa grupa z TOZD) w wyjątkowym wydarzeniu – we wrocławskiej Hali Orbita z zapartym tchem słuchaliśmy i oglądaliśmy występ światowej sławy artystów - Chóru Aleksandrowa. Więcej w artykule Małgorzaty Papińskiej ...


"Mój poeta, mój pisarz" -  Marek Hłasko

  W czwartek 7 listopada 2013 roku  dr Ryszard Mierzejewski  barwnie opowiadał o życiu i twórczości Marka Hłaski. Swoje opowiadanie bogato ilustrował filmowymi wypowiedziami jego przyjaciół i znajomych, które zawarte są w  filmie  o Marku Hłasce pt. „Z nimi żyłem,  z nimi piłem, ich kochałem”. W filmie wypowiadali się m.in. jego żona Sonia, Jerzy Press, Andrzej Radwan, Jerzy Giedroyć, Jerzy Urban i wielu innych. Ciekawe, że każde z nich zapamiętało Marka Hłaskę inaczej…..
 O tym, że swoją opowieścią mówca  zachęcił słuchaczy do bliższego poznania twórczości Marka Hłaski świadczy fakt, że na zakończenie spotkania zostały wypożyczone wszystkie książki autora, które były na stanie biblioteki.

Zobacz zdjęcia w galerii.


  Plamy na honorze II RP

W gościnnych salach dzierżoniowskiego muzeum w środę 30 października 2013 r. swój kolejny wykład dla TOZD miał historyk – Janusz Maniecki.

 Tym razem tematem były – „Plamy na honorze II RP”.

Prelegent przestawił sytuację z jesieni 1918 roku kiedy tworzyła się wolna Polska oraz trudności, które piętrzyły się przed twórcami państwa. W takich momentach, gdy zmieniające się uwarunkowania polityczne wymuszały szybkie podejmowanie decyzji, nie zawsze były one przemyślane i trafne. Dotyczyło to konfliktów zbrojnych z Litwą o Wileńszczyznę, z Czechosłowacją o Zaolzie, których nie udało się rozwiązać kompleksowo do wybuchu kolejnej wojny. Mowa była także o największym problemie wewnętrznym II RP, czyli kwestii braku asymilowania się z młodym polskim państwem mniejszości narodowych. Mowa była też o niewykorzystanych w pełni możliwości w trakcie zawierania układów pokojowych z sąsiadami i zachodnimi aliantami. W końcu historyk przedstawił sylwetki kilku czynnych wyższych wojskowych, którzy współpracą z obcymi wywiadami splamili mundur polskiego oficera i tym samym są trwałą plamą na honorze II RP.

Zobacz zdjęcia w galerii.


  Dzierżoniów - moje miasto

 W czwartek 24 października w sali pensjonatu Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie miał miejsce kolejny z wykładów: Dzierżoniów – moje miasto, odbywających się cyklicznie w ramach TOZD.

   Tym razem dzierżoniowianka, polonistka Jolanta Maniecka  pięknie opowiadała  o  jego historii oraz   o swojej fascynacji miastem. Omawiane zabytki Dzierżoniowa były prezentowane na slajdach. Mówczyni  zachęcała uczestników do czytania lektur, które nie tylko dokumentują czas przeszły miasta ale również te, które inspirują poetów współczesnych do twórczości.  Sama zdeklarowała, że „dopiero teraz zacznie czytać, czytać, czytać na temat tak magicznego miasta, bo do tej pory tylko czytała”.

  Polecamy:

  •   Monografia Dzierżoniowa,
  • Roczniki Dzierżoniowskie wydawane przez Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa,
  • Bogaty strumień – Adama Lizakowskiego,
  • Legendy dzierżoniowskie – Janiny Weretki-Piechowiak
  • Przewodniki  w tym najnowszy „Historia – Sztuka – Kultura

   Znajdziemy je w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.

 Zobacz zdjęcia w galerii.


 Spektakl "Mistrz i Małgorzata"  Michaiła Bułhakowa

 W niedzielę 20 października 2013r. grupa ok. 50 osób obejrzała spektakl "Mistrz i Małgorzata"  Michaiła Bułhakowa, który odbył się w wyremontowanym Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Sztuka z "najwyższej literackiej półki" dostarczyła nam wiele wrażeń.

 Zdjęcie Ł.Giza, z materiałow informacyjnych Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu


Potęga dialogu, słabość monologu

Na czwartkowym spotkaniu 17 października wykład p.t. „Potęga dialogu, słabość monologu” psycholog Ewa Starzycka zaczęła od pytań zadanych zebranym: co to jest dialog, co nam jest potrzebne, aby to był dialog. W trakcie swojego wykładu (monologu), dodajmy  bardzo ciekawego, Pani Ewa uzupełniała nasze wypowiedzi. Omówiła  też  złe  i dobre dialogi posługując się przykładami z życia. Zdaniem Ewy Starzyckiej w dialogu kluczowy jest tryb komunikacji jak również poczucie bliskości.

Zobacz zdjęcia w galerii.


 Wycieczka do Jakuszyc.
Piękna pogoda i starania naszej szefowej pani Zofii Mirek, pozwoliły nam odbyć  w dniu 11 października 2013 r. zaległą wrześniową wycieczkę do Szklarskiej Poręby i Jakuszyc.

 Więcej  we wspominieniach Leokadii Wąsowicz.

 


Architektura wnętrz jako sztuka

   W czwartek 10 października 2013 w pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 odbyło się kolejne spotkanie w ramach  projektu dofinansowanego przez gminę miejską Dzierżoniów.

Tym razem studentka Patrycja Zboińska opowiadała o architekturze wnętrz jako sztuce razwijajacej się od pradawnych lat zaczynając od malowideł ściennych w jaskiniach. Najwięcej uwagi poświęciła współczesnym trendom, wykorzystywaniu wpływów filozofii na ich rozwój. Uczestnicy szczególnie interesowali się jak pogodzić te wskazówki w naszych małych mieszkaniach. Pani Patrycja jest studentką IV roku kierunku architektura wnętrz uczelni wrocławskiej.

Zobacz zdjęcia w galerii.


Wycieczka do Opola

Dnia 5 października 2013 roku odbyła się wycieczka krajoznawcza do Opola zorganizowana przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej. Opole położone nad rzeką Odrą jest niedużym, ale klimatycznym miastem. Więcej ...we wspomnieniach Joanny Bzdyry.


I Powiatowy Dzień Organizacji Pozarządowych

W piątek 4 października 2013 roku został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie  I Powiatowy Dzień Organizacji Pozarządowych w powiecie pt. "NGO to jest to". Na boisku szkolnym Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie swoją działalność prezentowało blisko 50 organizacji pozarządowych w tym Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej. Odwiedzający stoisko TOZD mogli zapoznać się z naszą działalnością i otrzymać program nbieżący rok. Zainteresowaniem cieszyły się Kroniki Towarzystwa. Dyżur w czasie prezentacji pełniły: Halina Pezowicz, Maria Zarzycka-Chołody, Helena Niewiadomska, Monika Sulewska, Janina Piotrowska, Małgosia Lewicka, Roma Jaruzelska, Zofia Mirek.

Zobacz zdjęcia w galerii.

Zobacz też artykuł na http://www.pow.dzierzoniow.pl/pow/aktualnosci/3174-ngo-to-jest-to-aktualnosci


 "Mój poeta, mój pisarz" - Adam Lizakowski

W czwartek  3 października  2013 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie członkowie i sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej wysłuchali wykładu            dr Beaty Hebzdy-Sołogub, więcej ...


Poprzednie kwartały roku 2013, wybierz kwartał z wydarzeniami:

III kw. II kw. I kw.