Wydarzenia 2014 III/IV kw.

Główne projekty realizowane przez stowarzyszenie w roku  2014:

  • O literaturze, sztuce i podróżach
  • Popularyzowanie wiedzy dotyczącej oświaty, wychowania i wartościowego trybu życia wśród mieszkańców Dzierżoniowa w 2014 roku
  • Harmonia duszy i ciała
  • Poznajemy zakątki Dolnego Śląska
  • Za rogatkami miasta
  • Inne nie ujęte w projektach, a wynikające z działalności statutowej.
 

Czy lubimy jubileusze?

 Z wyraźną dumą i ogromną satysfakcją świętowaliśmy 18.12.2014 roku Jubileusz 10 lecia działalności TOZD. Tyle bowiem lat minęło od czasu, kiedy Zofia Mirek Przewodnicząca Rady Powiatu Dzierżoniowskiego zaraziła grono pasjonatów edukacji pomysłem utworzenia lokalnej „ uczelni”, która uzupełniłaby w bliskim sąsiedztwie łatwy dostęp do kształcenia ustawicznego i ciągle aktualnego zadania uczenia się przez całe życie. Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Wrocławia (Afrykarium, Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, Muzeum etnograficzne)

13 grudnia 2014 roku w ramach projektu dofinansowanego przez Gminę Miejską Dzierżoniów, 50 osobowa grupa członków i sympatyków TOZD udała się do Wrocławia.
Program wycieczki był bardzo bogaty i miał kilka przystanków. Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Metafizyjka i święta

11 grudnia 2014 r. w Pensjonacie przy ulicy Mickiewicza odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Miałam okazję snuć rozważania na temat „Metafizyka i święta”. Ogrom tradycji związanych z Bożym Narodzeniem pozwala traktować to święto nie tylko w wymiarze religijnym. To ważny element europejskiej cywilizacji, bo niesie z sobą uniwersalne zwyczaje.

Wiecej czytaj tutaj ...


Zabawa w Holocaust - o granicach w sztuce (4.12.2014)

Czy „Pani Bovary” G. Flauberta mogła nie oburzyć? Mogła. Wystarczyłoby, aby autor patrzył na świat oczami narratora-moralisty a nie bohaterki.
Czy „Olimpia” Katarzyny Kozyry jest tylko prowokacyjnym nawiązaniem do obrazu E. Maneta, czy, jak mówi jeden z interpretatorów, dziełem mówiącym o typowej dla współczesnego świata „widzialności określonego typu ciała i niewidzialności ciał nieprzystających do ideału”?

Więcej o temacie spotkania czytaj tutaj ...


Spektakl "Bohaterki" Michala Buszewicza

2 grudnia b.r. 50-osobowa grupa naszego miasta uczestniczyła w spektaklu p.t. "Bohaterki"  w reżyserii Eweliny Marciniak, który odbył się na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Tekst Michała Buszewicza to opowieść o trzech kobietach nie potrafiących sobie poradzić z samotnością, przebywających ciągle ze sobą. Czwarta kobieta – każdą porażkę przekuwa w sukces, a upokorzenie w siłę. Wątki wszystkich kobiet łączy mężczyzna, którego cel nie jest zbieżny z celami kobiet, wręcz przeciwnie – całkowicie je przekreśla, szantażuje je i wykorzystuje. W tej sytuacji  kobietom pozostaje  zachować się bohatersko. Gra aktorów świetna, polecamy.

 Wyjazd został dofinansowany przez Gminę Miejską Dzierżoniów 


Gabriela Zapolska, jakiej nie znacie

Gabriela Zapolska to jedna z najbardziej tajemniczych i niezwykłych pisarek, niestety zapomnianych nieco przez literaturę. A to przecież pierwsza dama teatru polskiego, jedyna kobieta-autorka utworów dramatycznych do dziś wystawianych  na scenie.

Więcej czytaj w artykule Barbary Rymarskiej ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


 Sławni Polacy - Tadeusz Kościuszko

W środę 26. listopada w gościnnej Sali Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie odbył się kolejny wykład historyczny w ramach TOZD. Tym razem historyk Janusz Maniecki przybliżył słuchaczom sylwetkę jednego z narodowych bohaterów – generała Tadeusza Kościuszki. Przedstawił jego drogę życiową, przeplatające się wzajemnie okresy pobytu w kraju i na emigracji. Dużo uwagi poświęcił pobytowi Kościuszki w Stanach Zjednoczonych, w jego zaangażowaniu w czasie wojny Anglii ze zbuntowanymi amerykańskimi koloniami.
 Obszerny fragment dotyczył także insurekcji z 1794 roku i jej skutków dla Polski.
Na zakończenie prelegent opowiedział o symbolach i narodowych miejscach pamięci przypominających pokoleniom młodych Polaków Tadeusza Kościuszkę.

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Przepis na szczęście

 Czwartkowe spotkanie w pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego  w Dzierżoniowie 20 listopada 2014 roku zostało wypełnione bardzo ciekawym wykładem i dyskusją o szczęściu. Spotkanie poprowadziła psycholog Anna Salij-Szyszka, która przybliżyła temat powiedziała, że np. według amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa istotą szczęścia jest zaspokojenie potrzeb. Osoba szczęśliwa to osoba, która zaspokoiła wszystkie potrzeby.

Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Ci przylatują, ci zostają ..." bracia pomniejsi ptaki

Migracje ptaków, ich jesienne odloty i wiosenne powroty od zawsze działały na wyobraźnię. Stały się one tematem wielu ludowych bajek i narodowych mitologii. W piosence Agnieszki Osieckiej  „Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają”... są jak ludzie. Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Kryminalne Tango

6 listopada 2014 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Kryminalne tango” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o historii kryminału, o pierwszych znakomitych jego twórcach, o Edgarze Allanie Poem, Sir Arthurze Conan Doyle'u, Agacie Christie, Raymondzie Chandlerze. Więcej czytaj tutaj ...


Literacki Dzień Kota (30.10.2014)

    Koty Eliota, Lessing, Twaina, Baudealire’a, Szymborskiej i Rymkiewicza oraz kilku innych pisarzy oraz - człowiek. Koci bohater w różnych odsłonach i rolach, prozie i poezji, fantastyce i realizmie. Utopiony w worku i Idź do cholery, Makawity i Barnaba, Kizia i Szara. Ich funkcjonowanie w kulturze, narosłe wokół nich mity i przesądy. Takie było popołudniowe spotkanie w Bibliotece Publicznej podczas wykładu Janiny Weretki-Piechowiak. Więcej czytaj tutaj ...


 Sławni Polacy - Oscar Kolberg

Środowe  spotkanie w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie 29 października 2014 roku zostało przygotowane przez nauczycieli i młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im.Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie. Więcej czytaj tutaj ...


Wyzwanie i nadzieja w pokonywaniu choroby nowotworowej

Tradycyjnie w październiku Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej i Stowarzyszenie Kobiet „Amazonki” przypominają, że można zapobiegać chorobie nowotworowej. Tym razem 23.października b.r.  zorganizowano seminarium pt. ”Wyzwanie i nadzieja w pokonywaniu choroby nowotworowej”. Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Wyjazd do Opery Wrocławskiej

W dniu 19 października 2014 grupa członków TOZD i wiebicieli opery wybrała się do Opery Wrocławskaiej na spektakl Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta, opery komicznej w 4 aktach.

 


Z czego leczy płacz?

Czwartkowe spotkanie 16 października 2014 roku wypełnił bardzo ciekawy wykład psycholog Anny Salij-Szyszki pt.”Z czego leczy płacz?”.Zdaniem wykładowczyni, płacz jest zdrowy, coraz częściej stosowany jest jako element terapeutyczny. Płacz oczyszcza kanaliki łzowe ale również umysł poprzez obniżenie poziomu hormonu stresu w mózgu. Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Za rogatkami miasta - wyprawa nr 7

W dniu 15.10.2014 r. odbyła się wycieczka na Wzgórza Kiełczyńskie, była to ostatnia wyprawa realizującą projekt "za rogatkami miasta". Najważniejszym obiektem sakralnym w Kiełczynie (od którego wzięły nazwę Wzgórza Kiełczyńskie) jest kościół p.w. Narodzenia NMP.  

Więcej czytaj w artykule Krystyny Nowak ...


Wyjazd do Teatru CAPITOL

 W dniu 11 października 2014 wybraliśmy się do Teatru Muzycznego CAPITOL we Wrocławiu na musical Nine,  libretto: Artur KOPIT, muzyka i teksty piosenek: MAURY YESTON.

 


Ile płacisz za przesądy?

W dniu 9 października 2014 roku w Pensjonacie przy ulicy Mickiewicza odbyło się kolejne spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Tematem wykładu wygłoszonego przez psycholog Ewę Starzycką było pytanie: „Ile płacisz za przesądy?”
Słuchacze zostali zapoznani z przyczynami emocjonalnymi i społecznymi powodującymi wzrost zapotrzebowania na przesądy i kierowania się nimi w codziennym życiu.

Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Budapeszt - 3-5 października 2014

W dniach 3-5 października b.r. grupa osób  z Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej wraz z Agencją Turystyczną "Wszędobylski" oraz grupą z Uniwersytetu Trzeciego wieku z Nowej Rudy wybrała się na zwiedzanie Budapesztu. W pierwszy dzień, podczas długiej podróży nasz przewodnik Tomasz Śnieżek dostarczył nam wiele informacji o historii Moraw i dawnego Państwa Wielkomorawskiego oraz wprowadził nas w tło historyczne samego Budapesztu.
Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Wymyślone biesiady

Na kolejnym  spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 2 października, wykład Wymyślone biesiady wygłosił dr hab. Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wykład przybyło wiele osób, by posłuchać legendy wrocławskiej polonistyki, uwielbianego i podziwianego przez studentów gawędziarza i erudyty.

Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Za rogatkami miasta - wycieczka nr 6

W środę 1 października 2014 roku pogoda nie zachęcała do kolejnego spaceru poza miastem. Jednak grupa wytrwałych turystów, biorąca udział również w poprzednich spacerach "za rogatkami miasta", wybrała się do  Gilowa i poprzez Wąwóz Tatarski doszła do  Kośmina i Piławy Górnej. Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Czeskie i słowackie klimaty literackie

 W dniu 25 września 2014 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbył się wykład „Czeskie i słowackie klimaty literackie”. Prowadząca wykład Bożena Gołębiowska opowiadała o współczesnych trendach panujących w literaturze czeskiej i słowackiej.

Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjecia w Galerii ...


 Sławne Polki - Maria Skłodowska -Curie

Podczas środowego  spotkania 24 września 2014 roku w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie pani Anna Grużlewska niezwykle ciekawie opowiadała o wyjątkowej kobiecie Marii Skłodowskiej-Curie. Było to opowiadanie o jej życiu osobistym  na tle sytuacji społecznej ówczesnych kobiet, o rodzinie, o karierze naukowej i dokonaniach.  Więcej czytaj tutaj ...

Za rogatkami miasta

Piątek 19 września 2014 - był dniem, w którym braliśmy udział w kolejnej wycieczce w ramach projektu "Za rogatkami miasta". Tym razem z Piławy Dolnej, z przystanku przy stawach rybnych, rozpoczęliśmy naszą wędrówkę w kierunku Rybaka. Więcej czytaj w artykule Krystyny Nowak ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Dieta  dla Niej i dla Niego w jesieni i zimie

Spotkanie 18 września 2014 roku w ramach projektu „Harmonia duszy i ciała” było wstępem do przygotowania uczestników  na nadchodzącą jesień i zimę. Wykładowczyni, doradca żywieniowy  Pani Monika Wilkos przedstawiła nam zalety diety wzmacniającej nasz organizm.

Więcej czytaj tutaj ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


Poznajemy Dolny Śląsk - wycieczka do Karpacza

W dniu 13 września 2014, w ramach projektu "Poznajemy Dolny Śląsk", odbyła się jednodniowa wycieczka do Karpacza. Więcej czytaj w artykule uczestniczki wycieczki Danuty Niemiec...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


NGO to jest to - II Dzień Organizacji Pozarządowych 12.09.2014

W dniu 12 września 2014 pomimo deszczowej pogody ok. 50 organizacji pozarządowych dzielnie, wbrew aurze, rostawiło swoje stoiska na terenie parkingu dzierżoniowskiego Kauflandu. TOZD po raz drugi wzięło udział w wystawie. Atmosfera była bardzo miła, pomimo ponurej pogody na naszym stoisku było wiele odwiedzających osób, spotkań i rozmów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Kroniki z naszej działalności. Miłym akcentem było wręczenie statuetki i dyplomu z okazji 10 rocznicy naszej działalności.

Zobacz zdjęcia w Galerii...


Subkultury

W czwartkowe popołudnie 11 września 2014 roku uczestnicy spotkania Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej mieli okazję posłuchać wykładu dwóch uczennic I LO w Dzierżoniowie: Emilii Wełny i Alicji Zakrzewskiej. Przygotowały one bardzo ciekawą, wartką  prezentację nt.” Subkultur w XXI wieku”. Więcej czytaj tutaj ...


 TOZD Czechom nie odpuszcza (Czeskie uzdrowiska 6-7 września 2014)

 Rok temu opisywałem podróż Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej w kierunku wschodnich Czech i historii zamków tam położonych. Nasz południowy sąsiad okazał się na tyle ciekawym miejscem, że tego lata członkowie stowarzyszenia postanowili zbadać zachodnie jego części, które słyną z uzdrowisk i leczniczych wód. Więcej czytaj w artykule Michała Gackiewicza ...

Zobacz zdjęcia w Galerii ...


 Twórczość noblistek

4 września 2014r. w  Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Twórczość noblistek” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o tym, że intencją twórcy nagrody, Alfreda Nobla, było nagradzanie tych, którzy przynieśli ludzkości największe korzyści, a w dziedzinie literatury wyróżnianie dzieł o najbardziej idealistycznej tendencji. Nagrodę przyznawano od 1901 roku, nagrodzono 13 laureatek. Więcej czytaj tutaj ...


 Wydarzenia II kw. 2014 -->

Ewelina Marciniak