Wydarzyło się w roku 2012 ...

 Spotkanie TOZD
13 grudnia 2012 roku o godzinie 16.00 w pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 im. prof.Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie przy ulicy Mickiewicza 1. odbyło się spotkanie na temat

"Niezwykła poezja Konstantego Indelfonsa Gałczyńskiego". Wykład prowadziła mgr Jolanta Maniecka, nastepnie była prowadzona dyskusja.

Spotkanie dofinansowała przez Gminę Miejską Dzierżoniów.


Rosyjski pisarz i myśliciel- Lew Tołstoj
Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej  i  Miejsko Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie  zorganizowały spotkanie na  temat  " Rosyjski pisarz i myśliciel - Lew Tołstoj". Spotkanie miało miejsce w Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Krzysztofa Kamila  Baczyńskiego w Dzierżoniowie Rynek 2.

 Plan spotkania:

1. Wykład mgr Janiny Weretki-Piechowiak
2. Dyskusja
3. Kiermasz świąteczny wyrobów Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej  w Piławie Górnej.

Spotkanie dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski.


Uzależnienie? Nie, mnie nie dotyczy - jak to zrobić?
W dniu 22 listopada 2012 roku w  pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 im. prof.Tadeusza Kotarbińskiego  w Dzierżoniowie przy ulicy Mickiewicza 1 odbyło się spotkanie na temat  "Uzależnienie? Nie, mnie nie dotyczy - jak to zrobić?". Wykład prowadził  psychoterapeuta  Waldemar Kurek.

  Spotkanie dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski.


" Aparat bezpieczeństwa w PRL-u - mity i prawdy"

W dniu 15 listopada 2012 roku w pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie przy ulicy Mickiewicza 1 odbyło się spotkanie na temat " Aparat bezpieczeństwa w PRL-u - mity i prawdy". Wykład prowadził  mgr Janusz Maniecki.

Druga część spotkania była poświęcona "Medialnym wspomnieniom z wycieczek TOZD w 2012 roku Nardka Kruczka - część II".

Spotkanie dofinansowane przez Gminę Miejską Dzierżoniów.


 Wykład "Noblistka - Wisława Szymborska"

W dniu 8 listopada 2012 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie Rynek 2 odbyło się spotkanie, na którym podczas wykładu mgr Janiny Weretki-Piechowiak oraz dyskusji została przyblizona poezja Wisławy Szymborskiej.

 Spotkanie dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski.


 " Motyw domu w literaturze"   
W dniu 11 października 2012 roku w pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 im. prof.Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie przy ulicy Mickiewicza 1 odbyło sie spotkanie na temat  " Motyw domu w literaturze". Wykład prowadziła  mgr Jolanta Maniecka.

Spotkanie dofinansowane przez Gminę Miejską Dzierżoniów.


 "Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - mistrzyni puenty" 

W dniu 4 października 2012 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie Rynek 2, odbyło sie spotkanie na temat "Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - mistrzyni puenty". Wykład prowadziła mgr Janina Weretki-Piechowiak.

Spotkanie dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski.


 " Potrzeba bliskości" - wykład

 W dniu 18 pażdziernika 2012 roku w pensjonacie Zespołu Szkół nr 2 im. prof.Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie przy ulicy Mickiewicza 1 odbyło sie spotkanie na temat "Potrzeba bliskości". Wykład prowadziła  mgr Alicja Gacek.

Drugą część spotkania zajęły wspomnienia letnich wyjazdów TOZD cz.I - prezentację medialną przedstawił Nardek Kruczek.

Spotkanie dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski.


 TOZD w Czechach

Wrzesień to idealny czas, aby wybrać się na kilka dni na Morawy. Znajdziemy tam wiele bardzo ciekawych zabytków, świadków historii i wielkich zdarzeń, urzekającą, dziewiczą przyrodę i dużo wysokiej klasy wina. Członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej we wrześniowy weekend zapoznali się z historią czeskich pałaców i zamków. Program wizyty u południowego sąsiada był napięty i jego celem było przekazanie możliwie jak największej wiedzy historycznej dotyczącej rodów szlacheckich, monarchii Habsburgów i epoki napoleońskiej.

Zobacz artykuł opracowany przez Michała Gackiewicza ...

Pobierz plik z prezentacją z Litomyśla przygotowaną przez Bogusię Żyto.


 Smutne godziny w Gross-Rosen

Gross-Rosen. Kamienne piekło.
Dzień 14 stycznia 2012 r. w kalendarzu TOZD będzie związany ze smutną dla jej uczestników wycieczką do Muzeum Gross-Rosen koło Rogoźnicy, gdzie nie po raz pierwszy przeżywaliśmy historię obozu koncentracyjnego i straszliwe losy więzionych w nim ludzi. Dzień powitał nas prawdziwie zimową aurą, z przenikliwym wiatrem, co potęgowało wyobrażenia o tragediach ludzkich.

Zobacz artykuł opracowany przez Małgorzatę Papińską