Oblicza tolerancji

Ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie w dniu 13 czerwca zostalo poświęcone tematowi tolerancji. Pan Waldemar Kurek, psycholog, rozpoczął spotkanie zdefiniowaniem przyczyn i określeniem czym jest tolerancja.
Tolerancja (łac. tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”; od łac. czasownika tolerare – „wytrzymywać”, „znosić”, „przecierpieć”)  oznacza zrozumienie i poszanowanie czyjeś inności, nie zwalczanie zachowań (nie dotyczy to zachowań niezgodnych z prawem). Nie oznacza to jednak zmuszanie nas do akceptacji, przyjęcia innego sposobu myślenia czy zachowania.

Główną przyczyną braku tolerancji są stereotypy myślowe, w których człowiek jest wychowany, spotyka się w życiu codziennym w otoczeniu, lub które są kreowane przez media. Pielęgnowanie stereotypów myślowych, brak możliwości lub chęci poznania faktycznych cech osób przypisanych do grup innych niż nasza może prowadzić do uprzedzenia. Uprzedzenie jako stan emocjonalny może wyzwolić negatywne działania lub wręcz agresję. Działania negatywne, atak poprzez plotki, szerzenie domysłów lub informacji nieprawdziwych to objawy dyskryminacji, braku tolerancji.
Poruszyliśmy trudny temat, który nasuwa wiele pytań.
Gdzie istnieje granica między tolerancją a znieczulicą, pobłażaniem i zaniechaniem? Gdy dzieje się niesprawiedliwość, która ma miejsce w majestacie prawa, to mamy ją tolerować czy podjąć działania, będąc posądzeni o nietolerancje? Na te i inne pytania warto szukać odpowiedzi.

Zobacz zdjecia w galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2013