Jan Wolfgang Goethe (1749-1832) i Fryderyk Schiller (1759-1805) w Weimarze

 

W czwartek 6 marca w gościnnych murach Biblioteki Miejsko-Powiatowej, Pani Brygida Martychowiec wszystkich słuchaczy ujęła swoją opowieścią. Była to opowieść o dwóch największych niemieckich poetach okresu nazywanego niemieckim klasycyzmem. Obaj poeci żyli prawie w tym samym czasie.

Fryderyk Schiller był młodszy o 10 lat, dziesięć lat to dużo, a zarazem mało. Byli bardzo  różni, pochodzili z różnych środowisk, z odległych miast Niemiec. W pewnym momencie życia los zetknął ich ze sobą. Spotkali się przypadkowo, chociaż o sobie wiedzieli już wcześniej. Po okresie chwilowej niechęci, (zawiści?) zostali dozgonnymi przyjaciółmi. Fryderyk Schiller mieszkał najpierw w Jenie, a potem w Weimarze. Jan Wolfgang Goethe od 1775 roku również zamieszkał w Weimarze, jako dworski poeta i doradca księcia Karola Augusta. Przez 11 lat prowadzili wymianę listów, chociaż mieszkali obok siebie. Tych listów było ponad 1000!

O czym pisali? Wymieniali się doświadczeniami z dziedziny literatury, redagowali wspólne pismo Horen (Godziny), Ksenie – gościnne dary (termin zapożyczony z literatury starożytnej). W ten sposób bronili się przed złośliwymi krytykami. Rok 1797 nazwali rokiem ballad Goethego i Schillera. Pisali też do siebie bileciki zapraszając się  na spotkania i kawę. Tak było do roku 1805, w którym po ciężkiej, przewlekłej chorobie 9 maja zmarł Fryderyk Schiller.
Obaj zostawili narodowi niemieckiemu i całemu światu ogromną spuściznę literacką  i wspaniałe wiersze, ballady, dramaty, powieści, eposy, traktaty naukowe, napisane przepięknym  językiem. Warto po nie sięgnąć….
Zobacz zdjęcia w galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014