St. Petersburg Festival Ballet - Jezioro Łabędzie

St Petersburg Balet - znany na całym świecie zebrał w sobie wszystko, co jest nazywane "rosyjską szkołą baletu klasycznego". To doskonały spektakl taneczny w połączeniu z prawdziwie królewskim przepychem strojów i dekoracji. St. Petersburg Festival Ballet łączy w sobie najlepsze tradycje oraz ducha baletu St. Petersburg. Elegancja, wdzięk, wspaniała lekkość sprawiają niepowtarzalność tego widowiska. St. Petersburg Festival Ballet opiera się na czołowych artystach baletu z Petersburga i trupy baletowej z najlepszych teatrów baletowych, którzy są kontynuatorami petersburdzkiej tradycji baletu. Czołowi tancerze są laureaci międzynarodowych konkursów. W ciągu ostatnich dwóch lat St.Petersburg Festival Ballet z powodzeniem koncertował w 10 krajach europejskich. W tym sezonie St. Petersburg Balet Festival w Polsce przedstawi największą perłę światowej klasyki.
Jezioro Łąbędzie jest jednym z najbardziej popularnych baletów i należy do międzynarodowego standardu klasycznego baletu. Od ponad stu lat przyciąga publiczność jak magnes swoją niesamowitością, błyskotliwością w połączeniu z ponadczasową muzyką Czajkowskiego. Jest niepodważalnie fenomenem sztuki baletowej. Dzięki choreografom M. Petipy i L. Iwanowa zyskał sukces od dnia premiery w 1895 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, który trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Ta zniewalająca historia o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o życiowych prawdach jak odwieczna walka dobra ze złem, zdradzie, bólu, namiętnościach i niepodważalnej potędze miłości. Wielkość dzieła oraz jego piękno przykuwa uwagę najwytrawniejszych widzów.
"Jezioro łabędzie to z pewnością największy fenomen w literaturze baletowej. Synonim klasycznego piękna i wykonawczej perfekcji, od ponad stu lat inspiruje choreografów, stanowi wyzwanie dla tancerzy, fascynuje publiczność. W świecie rozchwianych wartości, ta baśniowa kraina, w której podstawą konstrukcji narracyjnej jest dychotomiczny podział na jasne i ciemne, dobre i złe, staje się swoistą ucieczką od powszechnego relatywizmu. Uniwersalny język tańca pokonuje wszelkie granice: kulturowe, polityczne, etniczne i pozwala na spotkanie artystów i widzów pod każdą szerokością geograficzną. Pozwala także na taką współpracę, jakiej są Państwo świadkami dzisiaj: tancerze i choreografowie, z Rosji i z Polski, spotykają się we wspólnym projekcie, łączącym historię i język współczesnego baletu. W naszej pracy, poszukując harmonii, z szacunkiem odnosimy się do tradycji, otwierając jednocześnie przestrzeń dla nowej myśli choreograficznej."

Ewa Wycichowska
(tancerka, choreograf, pedagog, prof. Wydziału Edukacji Muzycznej w Warszawie, autorka ponad 60 spektakli,od 1988 roku dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego).

Materiały ze strony Opery Wrocławskiej  i http://www.wroclaw.pl/wydarzenie/?eventID=2241089&sd=2014-01-08.

<-- powrót do Wydarzeń 2014