Poznajemy Dolny Śląsk - wycieczka do Karpacza

W drodze do  KARPACZA  usłyszeliśmy sporo ciekawych informacji od Pani Przewodnik, o historii mijanych miejscowości, ukształtowaniu terenu, pasmach górskich, bogactwach naturalnych, składzie gleby no i oczywiście mnóstwo anegdot z tym związanych. W Karpaczu zwiedzanie rozpoczęliśmy od unikatowej Świątyni Wang, którą zbudowano na przełomie XII i XIII w. (bez użycia metalowego gwoździa) w miejscowości Wang nad jeziorem Vangsmosa w południowej Norwegii.
W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały na ówczesne potrzeby, do tego wymagał kosztownej naprawy więc postanowiono go sprzedać. Aby uratować świątynię przed zapomnieniem i zniszczeniem, mieszkający w Dreźnie norweski malarz prof.Jan Kristian Dahl doprowadził do sprzedania jej za 427 marek królowi pruskiemu Frtyderykowi Wilhelmowi IV. Została ona zdemontowana i przewieziona na Śląsk. Podarowano ją ewangelikom i poświęcono w obecności króla  28.07. 1844 r.
Z około 1000 kościołów tego typu zabytków architektury Wikingów zachowało się do naszych czasów 30, a świątynia Wang jako jedyna poza granicami Norwegii. W pobliżu  widzieliśmy płytę pamiątkową z epitafium poświęconą hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca, która przyczyniła się znacznie do sprowadzenia świątyni  w Karkonosze. Na przykościelnym cmentarzu (od lat nieczynnym) został pochowany w 2001 r. twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy - Henryk Tomaszewski, a w jego pobliżu w kwietniu 2014 r. - poeta Tadeusz Różewicz.
Następnie odbyliśmy długi spacer po Karpaczu zatrzymując się w urokliwych miejscach (wodospad, zapora) w pobliżu rzeki Łomnicy. Kolejnym miejscem , które odwiedziliśmy było Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie można zapoznać się z genezą i rozwojem turystyki i sportów zimowych w Karkonoszach, obejrzeć medale wydane z okazji zimowych olimpiad. W centrum Karpacza mieliśmy czas wolny do wykorzystania indywidualnie. Kilka odważnych osób skorzystało z przejazdu torem saneczkowym. Ostatnim obiektem, który zwiedziliśmy było Miejskie Muzeum Zabawek (działające w wyremontowanym obiekcie byłego dworca kolejowego) ze zbiorami wspomnianego już Henryka Tomaszewskiego, który od 1968 r. mieszkał w Karpaczu. Ten unikalny zbiór zabawek z całego świata H.Tomaszewski przekazał aktem darowizny Gminie Karpacz w 1994r. Atrakcyjność kolekcji polega na zebraniu wszystkich form zabawkarstwa, jakie powstały na przestrzeni ostatnich 200 lat. Poza tym na piętrze była ekspozycja marionetek, lalek wykonanych na potrzeby współczesnych teatrów dla dzieci. Prezentowane zabawki pozwoliły nam dorosłym powrócić pamięcią w świat dzieciństwa.
Dodatkowo w drodze powrtotnej byliśmy w Zagórzu i Lubachowie. Wielu uczestników wycieczki nie było w tym miejscu od lat, a niektórzy po raz pierwszy. Zapora wodna wybudowana w latach 1911-1915 wywiera zawsze duże wrażenie na zwiedzających.
    Do Dzierżoniowa wróciliśmy po godz.18. Nie zawiodła nas pogoda, która ma istotne znaczenie podczas tego rodzaju wyjazdów. Było ciepło, słonecznie, co sprawiło, że wycieczka dała nam zadowolenie i relaks.

uczestniczka Danuta Niemiec

Zobacz zdjęcia w Galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014