O kłótni

 Czwartkowy wykład „Porozmawiajmy o kłótni” bardzo ciekawie przygotowała i wygłosiła psycholog Ewa  Starzycka. Na wstępie stwierdziła, że początek każdej znajomości niesie pozytywne emocje, wzajemne zaciekawienie sobą, poznawanie się. Dotyczy to każdej pary znajomych nie tyko pary małżeńskiej. W tym okresie poznawania  nie ma miejsca na konflikty czy kłótnie. Z czasem gdy zachwycenie znika, po jakimś czasie dostrzegamy różnice w poglądach, zauważmy wady u partnerów, które nas denerwują, zachowania, których nie akceptujemy. Odmienne zdania na wiele tematów prowadzą do nieporozumień i do kłótni.
Wykładowczyni udowodniła nam, że w każdym zdrowym związku kłótnie są niezbędne. Unikanie rozmowy o problemach szkodzi zdrowiu. Konstruktywna kłótnia czyli szczera, otwarta dyskusja osób posiadających odmienne zdanie na dany temat, wykluczająca krzyk i przemoc sprzyja zdrowiu i zdrowym relacjom z drugą osobą.
Brzmi pięknie, ale... jak tu grzecznie się kłócić, kiedy górę biorą negatywne emocje?
Nie sposób przytoczyć cały wykład, ale zapisałam kilka wskazówek, Pani Ewy:

  1. Musi być temat kłótni i tego tematu musimy się trzymać. Nie można wyrzucać złych emocji na wszystkie inne tematy,
  2. Trzeba mieć trochę zaufania i życzliwości do osoby, z którą się kłóci, aby był zdrowy klimat kłótni.
  3. Nie oceniać postępowania partnera, tylko mówić o swoich uczuciach, czyli formułować komunikaty od siebie np. „bardzo mi przeszkadza… jest mi źle……
  4. Usiąść i pozwolić rozmówcy wypowiedzieć swoje racje. Spróbować zrozumieć  drugą osobę.  Nie bać się powiedzieć „rozumiem”, bo to wcale nie oznacza „zgadzam się”.
  5. Rozmawiać spokojnie, tak aby wzajemne wybaczenie, przeprosiny były powrotem do dobrych relacji bo oto właśnie chodziło.

Podsumowując:  Nauczmy się wyrażać negatywne emocje, zamiast udawać, że ich nie ma. Gdy je będziemy tłumić to albo stworzymy w związku dwa różne światy, (będzie tylko wspólny dach), albo zniszczymy też własny system nerwowy a to może spowodować u nas nerwice i depresje, i na pewno spowoduje osłabienie systemu odpornościowego organizmu.
W końcowej części spotkania Pani Ewa odpowiadała na pytania słuchaczy.
ZM


<-- powrót do Wydarzeń 2014