Jak dbać o najlepszego przyjaciela człowieka?

Wybór naszego najlepszego przyjaciela.

Jeśli myślimy o posiadaniu psa, zwróćmy uwagę na to, jakie warunki możemy  mu zapewnić, czego od  niego oczekujemy oraz najważniejsze - czy nas na niego stać!
Kupując kota rasowego, poczytajmy o jego temperamencie. Koty rasowe mają dość przewidywalny charakter, ponieważ oprócz wyglądu, hodowcy zwracali baczną uwagę, aby rasa jaką tworzą, była jak najbardziej jednolita.
Jak dbać o nowego członka rodziny?
Uszy
Należy zwrócić uwagę, czy piesek/kotek trzepie uszami, czy są bolesne, opuchnięte, ciemnoróżowe, czy coś się w nich znajduje, np. czarna cuchnąca wydzielina. Jeśli którykolwiek z powyższych objawów pojawi się u pupila, należy udać się z nim do lekarza weterynarii.
Zęby
Powyżej 2,  3-ego roku życia na zębach zaczyna pojawiać się żółtawa płytka nazębna. Jej odkładaniu sprzyja miękka karma, której resztki pozostają na zębach. Podając psu karmę suchą, gryzaki czy specjalne kosteczki, pomagamy zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej. Z czasem przeistoczy się ona w kamień nazębny, a ten zdjąć można dopiero u lekarza weterynarii. Kamień powoduje brzydki zapach z pyska oraz może być przyczyną wypadania zębów.

Żywienie
Wybierając karmę dla psa, postarajmy się znaleźć taką, która w składzie ma na pierwszym miejscu mięso (min 30-40%). Najlepiej, aby nie była ona kolorowa (sztuczne barwniki), różnokształtna (kształt nie ma znaczenia dla zwierzaka, stanowi jedynie chwyt marketingowy) - choćby miała najlepszą reklamę w telewizji.
Przygotowując posiłek dla psa, należy trzymać się podziału:

  •  1/3 mięsa
  •  1/3 wypełniacza (ryż, makaron, kasza - byle nie jęczmienna)
  •  1/3 warzyw

Dodając łyżkę oleju lub oliwy, dostarczamy zwierzęciu niezbędnych kwasów tłuszczowych, czyniąc jego futro miękkim i błyszczącym.

NIE WOLNO: podawać kości drobiowych, kakao ani czekolady, cebuli, czosnku, przypraw, solonych potraw, winogron, ostrych posiłków. Nie ryzykujmy podając zwierzęciu ludzkie leki !

Psa powinno się karmić od jednego do dwóch razy dziennie.
Kot (jeśli jest szczupły) może mieć jedzenie w misce cały czas i podchodzić do niej kiedy chce. Koty dbając o sierść połykają duże ilości swojej sierści, dlatego dbajmy o to, aby w ich diecie był odkłaczacz.
Mleko krowie nie jest ich naturalnym napojem, a może powodować biegunki. Jeśli jednak nasz kociak jest już do niego przyzwyczajony, nic mu po nim nie jest, a do tego nie chce pić wody – może mleko pić.
Nadwaga czy niedowaga? Po czym  poznać?
Nadwaga – brzuch nie jest podkasany, na karku i nad ogonem znajdują się fałdy tłuszczu pod skórą, a my dotykając klatki piersiowej musimy wciskać palce, aby poczuć żebra.
Waga prawidłowa – brzuch podkasany, na klatce piersiowej żebra są wyczuwalne, ale niewidoczne.
Niedowaga -  żebra są  dobrze widoczne, klatka piersiowa wyraźnie odstaje od zapadniętego brzucha po bokach ciała.

Odrobaczanie
Młode psy i koty do ukończenia 6. miesiąca życia odrobaczamy co miesiąc.
U dorosłego zwierzęcia, robi się to podając mu tabletkę dostosowaną do wagi ciała  jednokrotnie co 3 miesiące. Jeśli jednak zauważymy u naszego przyjaciela pasożyty wyglądające jak ryż lub makaron, konieczne będzie podanie drugiej dawki 2 tygodnie później.
Więcej o odrobaczaniu na www.wilkos.eu

Szczepienie
Szczepienie psa i kota rozpoczynamy, kiedy ukończy 8 tydzień życia i powtarzamy je dwukrotnie
w odstępach 3-4 tygodniowych.
Pamiętajmy, aby każdy pies i kot przystępujący do szczepienia był uprzednio odrobaczony tydzień wcześniej! W przeciwnym razie szczepienie może być dużym obciążeniem dla organizmu naszego pupila.
Na wściekliznę szczepić MUSIMY  psy co roku. Jest to obowiązek każdego właściciela – jeśli nasz pies, niezaszczepiony przeciwko wściekliźnie, pogryzie innego psa lub człowieka, może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami:

  • Pies zostaje skierowany na obserwację do lekarza weterynarii. Właściciel musi pojawiać się tam przez okres 15 dni.
  • Osoba pogryziona może zażądać rekompensaty za poniesione koszty leczenia i straty materialne.
  • Właścicielowi psa, który pogryzł, grozi w zależności od zaistniałej sytuacji - kara grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności.

 Lek. wet. Gabriel Oracz
Przychodnia Weterynaryjna "WILKOS"

Zobacz zdjecia w galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014