Za rogatkami miasta

 Kolejna wyprawa z cyklu "za rogatki miasta", która odbyła się w dniu 31 maja 2014 r. obejmowała trasę Niemcza - Ostra Góra - Wojsławice - Niemcza. Pogoda była wymarzona. W autobusie, który nas zawiózł na punkt startowy wyprawy było ponad 30 osób chętnych na relaks w terenie.
Rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę pogórzem sudeckim od Kawiej Góry leżącej na  Wzgórzach Niemczańsko - Strzelińskich. Wzniesienie położone jest w gminie Ciepłowody, w powiecie ząbkowickim. Działalność gospodarcza gminy opiera się na głównie na rolnictwie, a w ostatnich latach korzystając z dotacji finansowej z Unii Europejskiej gmina rozwija się również w kierunku turystycznym wykorzystując walory przyrodnicze terenu. Od 2 lat realizowany jest projekt udostępnienia  szlaku turystycznego pod nazwą "Szlak Legend". Na Kawiej Górze (dawne nazwy: Łysica, Łysina), w nieczynnym wyrobisku kopalni łupka,  zainstalowano drewnianą wiatę wyposażoną w ławki i stoły oraz  palenisko. Na szczycie wyrobiska zamontowano drewnianą platformę widokową. Mogliśmy napawać się pięknymi krajobrazami zielonych pól i lasów z wieloma  wzniesieniami górskimi na horyzoncie. W sprzyjających warunkach atmosferycznych odległość widokowa osiąga zasięg do 200 km. i wg przewodnika widać nawet Śnieżkę.
W tym terenie występuje zjawisko inwersji pogodowej, co stanowi dodatkowy atut atrakcyjności turystycznej. Napotykaliśmy ślady  uprawianej do II wojny światowej  czereśni. W sezonie wywożono koleją codziennie w głąb Niemiec kilkaset ton tych owoców. Obecnie dyrekcja Ogrodu Botanicznego w Wojsławicach realizuje plan reprodukcji tego gatunku drzewa owocowego, dodatkowo zachęcając okoliczną ludność do nasadzeń przez rozdawanie za darmo sadzonek.
    Kierując się w stronę w/w Ogrodu minęliśmy maleńką wieś Ruszkowice, w której onegdaj był dwór z całym zapleczem gospodarczym. Obecnie cały kompleks dworski stracił na dawnej świetności i stanowi zwykłe gospodarstwo rolne.
     Następnym celem na trasie była Ostra Góra. Tutaj krzyżują się 3 szlaki turystyczne: w stronę Masywu Ślęży, Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich i Sudetów. PTTK-Strzelin prowadzi prace dot.oznaczeń szlaków turystycznych oraz dba o utrzymanie wymaganych standardów w  ich użytkowaniu.
    Schodząc z Ostrej Góry dotarliśmy do Wojsławic, do miejsca słynącego ze swojego klimatu i świata roślinnego. Na terenie ogrodu (w części zabytkowego parku) znajduje się grób właściciela i  założyciela omawianego ogrodu - Fritza von Oheimb (10.06.1850 - 11.10.1928 ).
Fritza von Oheimb (10.06.1850 - 11.10.1928) to postać, która zasługuje na chociażby króciutką wzmiankę. Urodził się w Nowej Wsi Niemczańskiej (obecna nazwa). W 1880 r. wykupił dobra wojsławickie od właścicieli z rodu won Prittwitz. Sprowadził z Drezna swoją żonę Bertę Vorlender, z którą miał czworo dzieci. W latach 1880-1921 z pasją przystąpił do założenia i sukcesywnie doprowadzał  do rozkwitu ogród różanecznikowy. Po jego śmierci - dzieło życia kontynuuje najstarszy syn Arno. Obecnie Arboretum w Wojsławicach stanowi filię Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mieliśmy czas na indywidualne zwiedzanie 62 ha ogrodu, w tym 5 ha zabytkowego parku. Do podziwiania zaprezentowano nam ponad 8000 gatunków i odmian roślin (w tym 3.500 bylin). Mogliśmy obejrzeć różaneczniki rasy łużyckiej, liliowce i bukszpany z Polskiej Kolekcji  Narodowej, sad czereśniowy, rabaty bylinowe, zabytkowy folwark i wystawy w galerii.
    Po godz.14-ej udaliśmy się w stronę Niemczy, skąd  odjechaliśmy  podmiejskim autobusem do Dzierżoniowa..
    Wypad był wyjątkowy atrakcyjny biorąc pod uwagę fakt, że przez 8 godzin mieliśmy kontakt wyłącznie z NATURĄ.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Opracowała Krystyna Nowak

Zobacz zdjęcia w galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2014