Miasto Królewskie Kraków  20-21 kwietnia 2013   (str.2)

Gdy w 1609 roku król Zygmunt III przeniósł się do Warszawy, dla Wawelu rozpoczął się trudny okres. Zarówno zamek, jak i inne budynki niszczały. Do ich złego stanu przyczynili się także Szwedzi, stacjonujący na Wawelu. Wzgórze było okupowane także przez wojska pruskie w 1794 r. kiedy to zostały zrabowane nigdy nieodzyskane (z wyjątkiem Szczerbca) insygnia koronne. Ze względu na toczące się w XVII wieku wojny, Wawel, jako ważny punkt obronny, wzbogacił się o unowocześnione mury obronne.
Przeniesienie siedziby króla do Warszawy nie zmieniło jednak roli i znaczenia katedry wawelskiej, która nadal była miejscem koronacji i królewskich pochówków.

Wraz z trzecim rozbiorem (1795) Wawel znalazł się pod zaborem austriackim. Wojsko austriackie przekształciło wzgórze na koszary, co pociągnęło za sobą zniszczenia i przebudowy. Polacy jednak ciągle myśleli o powrocie. Dzięki wieloletnim działaniom i licznym datkom od osób prywatnych, instytucji oraz stowarzyszeń, udało się zgromadzić potrzebne na renowację środki.
W katedrze odbyły się pogrzeby Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki.Podjęto inicjatywę odnowy innych królewskich grobów – oczyszczono sarkofagi (ufundowano też nowe), a podziemne krypty połączono korytarzami.
Kiedy w 1905 r. cesarz Franciszek Józef wyraził zgodę na opuszczenie przez wojska austriackie Wawelu, rozpoczęto prace konserwatorskie; odnaleziono Rotundę Najświętszej Marii Panny i inne relikty wczesnych budowli. Renowacja wzgórza finansowana była m.in. ze składek społecznych. Ofiarodawców upamiętniano wmurowując cegiełki z ich nazwiskami w mur przy północnym wjeździe na zamek, przy którym wzniesiono także Bramę Herbową i ustawiono konny pomnik Tadeusza Kościuszki.

W tym okresie katedra wzbogaciła się o dwa nowe nagrobki: królowej Jadwigi (z 1902 r.) i symboliczny Władysława Warneńczyka (z 1906 r.).Kaplica królowej Zofii została ozdobiona w 1904 r. przez Włodzimierza Tetmajera dekoracją malarską, przedstawiającą polskich świętych i bohaterów narodowych. Natomiast w skarbcu katedralnym malowidła wykonał Józef Mehoffer. On też jest autorem kilku witraży w oknach. 1927 r. sprowadzono na Wawel prochy Juliusza Słowackiego; pochowano tu też Józefa Piłsudskiego. W czasie II wojny światowej Wawel był siedzibą generalnego gubernatora Hansa Franka.
W 1978 r. Wawel wraz ze ścisłym Starym Miastem oraz zabytkami Kazimierza został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W 1993 r. sprowadzono na Wawel zwłoki gen. Władysława Sikorskiego. W 2001 r. na Wawelu znalazła się grudka ziemi z mogiły zbiorowej w której pochowany był Cyprian Kamil Norwid, znalazła miejsce w Krypcie Wieszczów Narodowych. W 2010 roku w Krypcie Wieszczów Narodowych ustawiono tablicę ku pamięci Fryderyka Chopina.

 1 <-- poprzednia   strona 2   następna --> 3

 

Zobacz zdjęcia w galerii ...

<-- powrót do Wydarzeń 2013