Losy serc znanych Polaków

W dniu 27 marca odbył się pierwszy wykład z cyklu "Romans z historią". Spotkanie, którego tematem były "Losy serc znanych Polaków" odbyło się w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie. Wykład prowadziła mgr Krystyna Pawełek.
Serce na przestrzeni wieków postrzegane było i nadal jest jako "dom duszy". Wyjmowanie serca przed pochówkiem z ciala zmarłych datuje się od czasów średniowiecza. Przyjęło się to w wielu kulturach, w tym również w Polsce. Proceder ten dotyczył głównie ludzi, którzy w związku ze swoją pozycją społeczną dużo przemieszczali się po rozległych obszarach swoich włości, prowadzili wojny czy też odwiedzali swoich krewnych.
Pierwszym, który zażyczył sobie oddzielnego pochówku serca i ciała w naszym kraju był Władysław Jagiełło. Serce króla zostało w kościele Franciszkanów w Gródku Jagiellońskim, gdzie zmarł 1 czerwca 1434 roku, a ciało przyjechało na Wawel.

 

<-- Władysław II Jagiełło  wg Jana Matejki

 

 Ostatnim było serce kardynała Augusta Hlonda, który zmarł 22 października 1948 roku. Jego serce zostało złożone w katedrze gnieźnieńskiej, ciało pochowane w katedrze warszawskiej.

  Kardynał August Hlond  -->

(zdjęcie ze strony Górnośląskiej  Wyższej Szkoły Pedagogicznej imienia Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach)

Między rokiem 1434 i 1948 wiele serc sławnych Polaków było oddzielone od ciała i spotkały je różne losy związane z dziejami historii. Temat bardzo bogaty w historie wielu słanych ludzi nie sposób streścić na jednym wykładzie, gdyż  każdej z tych postaci historycznych można byłoby poświecić nie jeden wykład.

Przeczytaj streszczenie wykładu autorstwa mgr Krystyny Pawełek ...

Dla miłośników historii (i nie tylko) temat ciekawy i godny kontynuowania.

Losy serc znanych Polaków (27.03.2013)